Jak zabránit poškození kontaktních čoček?

Byla vám diagnostikována krátkozrakost? V tom případě jste si z ordinace oftalmologa zřejmě odnesli brýle na dálku, které byste během dne z očí v podstatě neměli sundat. Pokud si na ně těžko zvykáte, můžete zvolit laserovou operaci. Máte z ní strach? V tom případě zvolte kontaktní čočky.

Kontaktní čočky jsou optické zdravotní pomůcky sloužící ke korekci některé z optických vad zraku (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie), jež se nasazují přímo na rohovku. Jejich nespornou výhodou je, že zajišťují ostré vidění v podstatě při jakýchkoliv činnostech.

Jaké čočky zvolit?

Trh nabízí kontaktní čočky různých materiálů a s různou dobou nošení. Na e-shopu kontakto.cz seženete kontaktní čočky jednodenní, dvoutýdenní, měsíční i roční. Stejně jako denní a noční. Je jen na vás, které zvolíte. Například jednodenní čočky si ráno nasadíte a večer je z očí zase vyjmete. Dvoutýdenní čočky jsou pak rozděleny na čočky k dennímu nošení i nošení prodlouženému (čočky typu den a noc). Mezi uživateli jsou velmi oblíbené třicetidenní neboli měsíční kontaktní čočky vyrobené z moderního silikon hydroxylu, které v očích mohou být nasazeny celý měsíc. Konkrétní typ kontaktních čoček je vhodné zvolit po dohodě s odborníkem.

Pozor na poškození kontaktní čočky

Ať už zvolíte jakékoliv čočky, vždy dodržujte doporučovanou dobu jejich nošení. Jinak byste mohli mít problémy s okysličováním očí. Stejně tak je nebezpečné nošení poškozených kontaktních čoček. Mohly by vám podráždit spojivku či dokonce poškrábat rohovku. Také byste se měli naučit je správně nasazovat a sundavat. Hlavní zásadou jsou čisté ruce. Před samotným nasazením je také důležité ji opláchnout v čerstvém roztoku. Mějte na paměti, že roztok sloužící kde skladování a očistě čoček se nesmí kapat do oka.

Jak o kontaktní čočky pečovat?

Každodenní péče o kontaktní čočky dále zahrnuje jejich zhruba desetivteřinové otírání čerstvým roztokem, který z nich odstraní veškeré nánosy a nečistoty, které se na nich uchytily během dne. Poté je stačí jen opláchnut. Důležité je také správné umístění čoček do pouzdra s roztokem. Musí v něm sedět jako talíř. Aby se správně dezinfikovaly, obě čočky také v roztoku musí být ponořeny. Až poté pouzdro zašroubujete. V roztoku by čočky měly být ponořeny minimálně 4 hodiny.