Použijte na čištění žehličky paralen. Jednoduchý a rychlý způsob pro každou hospodyňku

Triků, jak vyčistit žehličku, existuje celá řada. Pomocí octa, jedlé sody, soli i destilované vody. Málokdo však ví o tomto velmi funkčním triku s paralenem. Přitom ho má snad každý doma v lékárničce. Obyčejný paralen, kromě toho, že uleví od horečky, může také vaši žehličku zbavit připálenin.

Kvůli zdánlivě neodstranitelným připáleninám končí mnoho žehliček předčasně na sběrném dvoře. Čištění žehlicí plochy za použití paralenu nebo jiného přípravku obsahujícího paracetamol je překvapivě snadné a účinné.

Proč je důležité pravidelně čistit žehlicí plochu?

Životnost žehličky úplně stejně jako jakéhokoli jiného spotřebiče závisí na tom, jak se s ní zachází. Spotřebiče, kterým se dostává pravidelné údržby zpravidla slouží velmi dlouho.

Klasické připáleniny a usazeniny s vodním kamenem jsou viditelné na první pohled. Na žehlící ploše se ale usazuje i prach a jiné nečistoty. Ty se potom žehlením roznáší po vypraném oblečení. Tak vznikají nežádoucí skvrny, kterých si všimneme až v případě, že si danou věc vezmeme na sebe. A naštvaní ji odhazujeme znovu do špinavého prádla.

Jak předejít spáleninám žehlicí plochy?

V první řadě je zásadní, aby byla žehlička nastavená na odpovídající teplotu ve vztahu k materiálu. Vyšší teplota způsobí jak spáleninu na žehlicí ploše, tak i poškození vaší zbrusu nové halenky.

Při samotném žehlení se rozhodně vyhněte místům s potisky, flitry nebo jiným umělým plochám. Pokud si nejste jistí, žehlete rovnou danou věc naruby.

Foto: Shutterstock

Čištění pomocí paralenu

Výhodou tohoto postupu je, že paracetamol lze použít na libovolný povrch. Je tedy jedno, zda máte žehličku keramickou nebo teflonovou. Navíc k tomuto způsobu čištění nepotřebujete žádné zvláštní vybavení.

Stačí jedna až dvě potahované tablety paralenu (ne tobolky), hadřík, rukavice (z bezpečnostních důvodů) a samozřejmě domácnost připojená na elektřinu.

Samotný postup je velmi rychlý. Nejprve zapojíme žehličku do zásuvky a necháme ji nahřát. V rukavicích přikládáme paralen na žehlící plochu a necháme jej rozpouštět. Poté toto místo otřeme hadříkem.

Už teď vidíme, že připálenina mizí. Zázrak. Proces zopakujeme tolikrát, kolikrát je potřeba v závislosti na rozsahu spáleniny našeho spotřebiče.

Foto: vlastní / Redakce Ferty.cz, zdroj: Idealhome