Jak zatočit s roztoči v matracích? Pravidelně odstraňujte původce alergie

Spánkem trávíme až třetinu našeho života. Během této činnosti se nejen potíme, ale také se z nás odlupují malé kousky kůže. Ty slouží jako dokonalá potrava pro jedny z nejčastějších původců alergie, pro roztoče. Je na čase s nimi skoncovat.

Kýchání po ránu

Ráno se vzbudíte a za chviličku kýcháte? V noci máte často ucpaný nos, aniž byste byli nachlazení? Slzí vám oči, míváte časté záněty spojivek? Svědí vás celé tělo, nebo dokonce trpíte dermatitidou? Záchvaty kašle, vodnatá rýma, ale i další projevy mohou signalizovat začínající nebo již probíhající alergii na roztoče. Tyto patogeny nalezneme nejen v prachu po celé naší domácnosti, ale především v našem vlastním milovaném pelíšku. Roztoči se živí odumřelými kousky naší kůže. Milují teplo a vlhko. Jak s nimi zatočit?

Pusťte na ně vzduch a slunce

Roztoči milují vlhké a teplé prostředí, ve kterém se jim daří se rozmnožovat. Když odkryjete peřiny a pověsíte je na slunce, matrace bude moci dýchat. Vždy, když je slunečný den, se snažte matraci alespoň na dobu jedné hodiny vystavit přímému slunečnímu záření. Můžete ji položit do okna, donést na balkón, nebo ji donést na zahradu a položit na stoličky. Vzduch a sluneční záření roztoči nesnášejí. Vymřou celé kolonie. V zimě matrace vystavte mrazu.

Chraňte svou matraci

Existují speciální povlaky na matrace i lůžkoviny. Ty jsou vyrobeny z nanovláken a chrání matraci před vznikem a „krmením“ roztočů. Zkrátka a dobře – i když se z každého z nás v noci odlupují mikroskopické kousky odumřelé kůže, k roztočům se tato výživná potrava nedostane. Na ochranné povlaky následně povlečte běžné povlečení, na které jste zvyklí.

Foto: Shutterstock

Perte častěji

Alergici již byli jistě poučeni svým ošetřujícím lékařem – v případě, že trpíte alergií, je nutné častěji prát lůžkoviny. Jednou týdně je standard, doporučuje se ale i častější údržba spacího místa. Praní na vysoké teploty odstraní potravu pro roztoče. Odumřelé kožní šupinky nebudou mít možnost prostoupit až do hlubin matrace, protože se vyperou. K vaší matraci si pořiďte pratelný povlak, který opět poslouží jako záchytná vrstva. Jednou týdně jej vyperte.

Ozón a čistič vzduchu

Také přístroje vám pomohou odstranit ze vzduchu patogeny. Částečně se vám podaří proniknout i do prostoru matrace. Takovou sílu jako mráz nebo slunce ale přístroje nemají, proto je pravidelně střídejte s přírodními a věčnými metodami slunění a mrazení matrace. Dejte si také pozor na základní bezpečnostní upozornění při používání přístrojů s ozónem. Do místnosti nesmí nikdo vstupovat, následně důkladně vyvětrejte.

Matrace je třeba pravidelně měnit. Pro alergiky se doporučuje vyměňovat pomůcku na spaní jednou za tři roky. My ostatní míváme matrace až na sedm let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Heveya, MayoClinic