Kakao jako zabiják cholesterolu, pomůže také snížit riziko cukrovky. Na zdraví má blahodárné účinky

Kakaový prášek se vyrábí z kakaových bobů a obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Kakaové boby byly prvně pěstovány v Jižní Americe a do Evropy je dovezli španělští dobyvatelé. V Evropě se díky tomu od 50. let 19. století melou kakaové boby právě na kakaový prášek. Pokud máte rádi hořkou čokoládu, ve které je alespoň 72% podíl kakaového prášku, můžete čerpat ze řady zdravotních benefitů, které tato pochutina přináší.

Kakao snižuje riziko srdečních onemocnění

Kakao obsahuje železo, zinek a selen. Tyto minerály dodávají vzpruhu vašemu imunitnímu systému. Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelné užívání kvalitního kakaového prášku pomáhá zlepšit pozornost, paměť a pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Kakao obsahuje i hořčík, který je důležitý pro regeneraci svalů a posilování nervového systému.

Flavonoidy, které se nacházejí v hořké čokoládě, také snižují riziko srdečních onemocnění. A to tím, že snižují krevní tlak, zlepšují průtok krve a zabraňují poškození buněk. Kakao obsahuje také polyfenoly a je plné antioxidantů, které napomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Foto: Shutterstock

Kvalitní čokoláda do redukčního jídelníčku patří

Pokud chcete snížit svou váhu, sladké pochutiny byly jistě tím prvním, co jste ze svého jídelníčku vyřadili. Dobrá zpráva ale je, že kvalitní čokoládu si odpírat nemusíte. Právě naopak. Ukazuje se, že vysokoprocentní čokoláda neobsahuje nezdravé tuky ani cukry, ale naopak zdraví prospěšné látky. Kvalitní kakao tedy nezvyšuje energetický příjem, ale naopak příznivě působí na činnost vašeho metabolismu a zvyšuje pocit plnosti.

Ačkoliv bývá nadměrný příjem čokolády považován za viníka přibírání na váze, ukazuje se, že čokoláda s velkým obsahem kakaového prášku vaši váhu naopak může pomoct snížit a zároveň vašemu tělu poskytne potřebné živiny. To platí o hořkých čokoládách, které obsahují minimálně 70 % kakaa. Pokud máte rádi čokoládu opravdu hořkou, ideálně si pochutnejte na čokoládě s obsahem kakaa 90 %, která vám díky velkému obsahu minerálů pomůže nejen s redukcí váhy a tím, že potěšíte své chuťové pohárky. Látky obsažené ve vysokoprocentní čokoládě vám budou k užitku i v případě, že vás trápí nezhojené rány.

Foto: Shutterstock, zdroj: webmd, Livestrong