Kolik hodin je třeba spát? Osm hodin není ideálních zdaleka pro každého, může to být více, ale i méně

Osm hodin spánku je pro někoho příliš moc, pro někoho zase málo a raději by si přispal alespoň o hodinu déle. Potřebná doba spánku se mění v průběhu celého života. Spánkoví odborníci se shodují na tom, že významnou roli hraje takzvaný bazální spánek. Délka bazálního spánku má vliv na to, zda se druhý den cítíme odpočatí nebo jsme stále unaveni a potřebujeme neustálý přísun kofeinu.

Škodí nedostatek, ale i přebytek

Každý jsme individuální, a proto se ideální počet hodin pro spánek může lišit. U každého dospělého jedince však platí, že by měl spát minimálně šest hodin. Dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje riziko vzniku cukrovky, obezity nebo srdečních chorob. Rovněž se zkracuje délka života. Zdraví škodlivý je však i druhý extrém, a to když spíme příliš mnoho. Celková délka spánku by neměla překročit devět hodin. I v tomto případě bylo prokázáno, že hrozí stejná zdravotní rizika jako při spánkové deprivaci.

Nejdůležitější jsou hluboký spánek a doba snění

Bazální spánek v podstatě označuje dvě nejdůležitější fáze – hluboký spánek a fázi REM, při níž se nám zdají sny. Proto je možné, že člověk, který spal šest hodin může mít stejně dlouhý bazální spánek jako ten, který spal o dvě hodiny déle.

Foto: Shutterstock

Co všechno lze udělat pro kvalitní spaní

Pokud již dlouho toužíte po spánku, po němž byste se cítili maximálně odpočatí, zkuste se soustředit na pravidla spánkové hygieny. Pro zkvalitnění spánku někdy stačí pár maličkostí:

– místnost, kde spíte by měla být zatemněná a tichá

– před spaním nepijte alkohol ani nápoje s obsahem kofeinu; vynechat byste měli i cigaretu

– každý den se alespoň 30 minut věnujte cvičení (cvičte však nejdéle 2 hodiny před spaním)

– 30 minut před ulehnutím se vyvarujte modrému světlu (to znamená, že odložíte mobil a nebudete sledovat televizi ani pracovat na počítači)

– dopřejte si horkou koupel, sprchu nebo si zacvičte jógu – všechny tyto činnosti vám pomohou se zrelaxovat

– nespěte přes den (pokud je to třeba, takový „šlofík“ by neměl trvat déle než půl hodiny).

Foto: Shutterstock, zdroj: inc, MedicalNewsToday