Koronavirus a rizika pro těhotné

Stejně jako pro každého, také pro těhotné ženy v době koronavirové platí dodržovat bezpečnou vzdálenost od dalších lidí. Co ale víme o tom, jaký má koronavirus vliv na těhotenství?

Mám se během těhotenství obávat koronaviru?

Přestože zatím lékaři vědí velice málo o vlivu na těhotenství a případná rizika pro nenarozená miminka, zdá se, že těhotné ženy nemusí představovat více ohroženou skupinu.

Dle profesora specializujícího se na obor porodnictví Christophera Lee z Imperial College London, bychom o větším riziku pro těhotné ženy věděli již v současnosti, pokud by takové existovalo.

V případě, že by se těhotná žena koronavirem nakazila, s největší pravděpodobností bude mít jen lehké, nebo střední příznaky jako většina běžné populace, mezi které patří například kašel, horečka, dušnost, ztráta čichu a bolesti hlavy. Koronavirus se pro těhotnou ženu může stát rizikovým v případě, kdy má těžké příznaky, ale jsou známy jen vzácné případy.

Ohroženou skupinou jsou ženy s vážnými srdečními problémy, které by měly zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s lidmi a být opravdu opatrné a raději o svém stavu informovat lékaře. Některé viry jsou pro těhotné ženy opravdu rizikovější, ale neexistuje důkaz o tom, že by to platilo v případě koronaviru.

Co zjistil nedávný britský výzkum?

Nedávný výzkum získaný ze vzorku 427 těhotných žen přijatých s příznaky onemocnění Covid 19 zjistil, že většina z nich byla více jak 6 měsíců těhotná. Zejména ve třetím trimestru je vhodné držet se zásad sociálního distancování.

Dle dat získaných od  UK Obstetric Surveillance System byly častěji hospitalizované těhotné ženy s plicním onemocněním z etnických menšin, starší ženy, nebo ženy trpící nadváhou, nebo obezitou.

Většina žen porodila bezpečně, i když jeden z deseti případů vyžadoval intenzivní péči. Méně než 20 dětí se narodilo před 32. týdnem těhotenství.

Je větší riziko, že se miminko narodí předčasně?

Jsou známy případy, kdy se ženám s onemocněním Covid 19 narodila miminka opravdu předčasně, nicméně je velice těžké zjistit, jaký pro to byl pravý důvod.

Během těhotenství rostoucí dítě vyvíjí tlak na plíce, srdce a krevní oběh své matky. Pokud žena vážně onemocní Covid-19, může to situaci zhoršit a způsobit dýchací potíže. V tomto případě je nutná hospitalizace ženy a lékařský dohled.

Dle profesora z Oxfordské univerzity mohou být akutní choroby způsobující horečku spojeny s předčasným porodem. Nicméně většina těchto předčasných porodů byla vyvolána císařským řezem, který byl indikován na základě potíží spojených s nemocí Covid 19, například dýchacími problémy.

Neexistují žádné důkazy o zvýšeném riziku potratu, pokud se ženy nakazí nemocí Covid 19.

Mohu virus během těhotenství přenést na nenarozené miminko?

I tyto případy byly v malém počtu zaznamenány, ale novorozenci byli propuštěni z nemocnice a jsou v pořádku.

Studie z Číny zjistila, že tři z 33 dětí narozených matkám s nemocí Covid-19 byly infikovány. Je ale velice obtížné zjistit, zda byly děti infikovány ještě v děloze matky, během porodu, a nebo brzy po narození, kdy je novorozenec pravděpodobně v kontaktu s matkou.

Dle Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG), neexistuje žádný důkaz, že by virus způsoboval vývojové vady dítěte.

Co mám dělat, když jsem těhotná a mám podezření na koronavirus?

Máte-li příznaky nachlazení nebo chřipky, měli byste zůstat doma sedm dní. Většina žen bude mít mírné příznaky, které by měly odeznít během několika dní. Ale pokud se váš stav začne zhoršovat, měly byste kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu.

Měl bych pracovat, když jsem těhotná?

Pokud vám zaměstnavatel během těhotenství umožní pracovat z domova, je vše v pořádku.

Pokud vaše těhotenství trvá déle než 28 týdnů nebo máte jiný zdravotní problém, je obzvlášť důležité vyhnout se zbytečnému sociálnímu kontaktu.

Ženy, kterým zbývá méně než 28 týdnů do porodu, mohou pokračovat v práci mimo domov za předpokladu, že přijmou nezbytná opatření a vyvarují se blízkému kontaktu s lidmi.

Doporučení pro těhotné ženy ve zdravotnictví je vyhnout se péči o pacienty s podezřením, nebo potvrzenou infekcí koronaviru.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *