Pánevní zánětlivá nemoc a její vliv na plodnost

Možná jste už o pánevní zánětlivé nemoci (PID – pelvic inflammatory disease) slyšeli. Věděli jste však, že se jedná o nejčastější příčinu ženské neplodnosti, které lze ale předcházet. Jen v USA je toto onemocnění diagnostikováno u více než 1 milionu žen každý rok. Jde o zánětlivé onemocnění vnitřního pohlavního ústrojí ženy, které postihuje zároveň dělohu a vejcovody, případně i pánevní pobřišnici.

Pánevní zánětlivé onemocnění může zkomplikovat otěhotnění a také vás vystavit riziku během těhotenství. Máme pro vás přehled toho, jak onemocnění předcházet a jak ho léčit.  

O jaké onemocnění se jedná

Jedná se o infekci, která postihuje dělohu, vejcovody, nebo vaječníky. Objevuje se, když bakterie putují z ženské vagíny, nebo děložního čípku do dalších reprodukčních orgánů. Infekce a zánět způsobený PID může zapříčinit zjizvení, které zvyšuje šanci na neplodnost a mimoděložní těhotenství. Zánět v pánvi může také způsobit chronickou pánevní bolest, abscesy (opouzdřené nahromadění hnisu, způsobené rozpadem tkáně s tvorbou dutiny) a mnoho dalších závažných zdravotních problémů.

Jaký vliv má pánevní zánětlivá nemoc na plodnost

PID může snahy o těhotenství hodně zkomplikovat. Dokonce 1 z 10 žen se kvůli PID stane úplně neplodnou. Bakterie, které se dostávají do vejcovodů, mohou vést k zánětu, který vytvoří jizvy. Tato zjizvení mohou blokovat vejcovody, což v konečném důsledku spermiím ztěžuje oplodnění vajíčka.

Symptomy zánětu v pánvi

Ve většině případů nemusíte o onemocnění vědět, nebo jsou příznaky tak mírné, že tomu žena nepřikládá důležitost, případně nemá šanci je rozpoznat. Podle CDC (Centers for Disease Control and Prevention) může hluboký zánět probíhat až ve dvou třetinách případů nepoznán a nediagnostikován, protože příznaky jsou nespecifické. Když je stádium nemoci pokročilejší, je možné rozeznat následující příznaky:

  • Bolesti v podbříšku.
  • Horečka nebo zimnice.
  • Poševní výtok, který nepříjemně zapáchá.
  • Delší, nebo více bolestivá menstruace.
  • Bolesti, nebo krvácení při pohlavním styku.

Příznaky onemocnění mohou nastupovat plíživě nebo udeřit náhle v plné síle. Určitě nic nezanedbejte a svého gynekologa navštivte co nejdříve.

Co vše onemocnění PID může způsobit

K onemocnění pánevní zánětlivou nemocí může dojít, když se bakterie z pochvy nebo děložního čípku přesunou do reprodukčních orgánů. Bakterie nejčastěji pocházejí ze sexuálně přenosných infekcí, jako je kapavka nebo chlamydie. K hlavním komplikacím PID patří neplodnost, chronické pánevní bolesti, poškození vaječníku a vejcovodů a mimoděložní gravidita.

Léčba pánevní zánětlivé nemoci

Onemocnění je léčitelné, a čím časněji je indikováno, tím lépe. Čím déle je onemocnění neléčené, tím vážnější může způsobit problémy. I přesto, že je možné zjizvené tkáně odstranit chirurgickým zákrokem, stopy vzniklé při procesu zjizvení mohou zapříčinit trvalá poškození.

V případě, že vám lékař diagnostikuje pánevní zánětlivé onemocnění, zahájí léčbu antibiotiky (podání v pilulkách, nebo intravenózně v závislosti na závažnosti vaší infekce). Pokud je infekce vážná, jste těhotná, nebo se objeví absces ve vašem vaječníku, případně vejcovodu, je nutná hospitalizace.

Jak může onemocnění ovlivnit plodnost

Pánevní zánětlivá nemoc v první řadě může snahy o miminko hodně zkomplikovat a ztížit. Při onemocnění jste zároveň vystavena mnohem většímu riziku mimoděložního těhotenství, protože zjizvení způsobená onemocněním mohou ztížit putování oplodněného vajíčka dál vejcovodem do dělohy a vajíčko se uhnízdí kdekoliv jinde. Jestliže se oplodněné vajíčko začne vyvíjet ve vejcovodu, ten následně může prasknout a způsobit život ohrožující akutní stav spojený s vnitřním krvácením a silnou bolestí. Mimoděložní těhotenství téměř vždy vyžaduje chirurgický zákrok, nebo podání léku methotrexát.

Postihuje PID i mužskou populaci?

Muži mohou být přenašeči PID bez jakýchkoliv příznaků (ale mohou zaznamenat třeba výtok, nebo bolestivé močení) a nakazit partnerku nevědomky. Je možné se nechat testovat na pohlavně přenosné choroby, o kterých je známo, že způsobují pánevní zánětlivou nemoc (jako je kapavka nebo chlamydie) a podniknout kroky k léčbě antibiotiky a ochraně partnera sexuální abstinencí nebo použitím ochrany.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *