Menopauza netrápí jen ženy. Jako andropauza se objevuje i u mužů

Říká se o ní, že je to náročné období v životě ženy. Ano, menopauza může být špatně snášená a negativně ovlivnit zdraví i psychiku. Jedná se ale o přirozený stav, kterým si jednou projde každá žena. Víte ale, že menopauza postihuje také muže? V jejich případě se jí říká andropauza. A zatímco o menopauze se zmiňují média každou chvíli, o andropauze abyste informace hledali. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Menopauza versus andropauza

S menopauzou u žen je spojena ztráta plodnosti. Žena, které definitivně skončí menstruace, což je podstatou menopauzy, již přirozenou cestou otěhotnět nemůže. Toto období provází řada zdravotních potíží – návaly horka, nespavost, noční pocení, přibývání na hmotnosti, deprese, ztráta libida, větší únava.

Pánové zase mají svou andropauzu, jež souvisí s hormonálními změnami v organismu. Dochází k poklesu testosteronu, růstového hormonu, melatoninu a estradiolu, zatímco schopnost reprodukce zůstává zachována. U mužů se andropauza vyskytuje v závislosti na genetice, stravě, fyzické aktivitě a průměrně se objevuje okolo dosažení padesáti let věku.

Tloustnutí, ztráta vlasů, problémy s močením

Stárnutí je přirozený proces a týká se pochopitelně i mužů. S vyšším věkem a nižší tvorbou výše uvedených hormonů se pojí i vznik určitých zdravotních problémů – například hypertrofie prostaty, problémy s močením. Pokožka ochabuje a tenčí se, v oblasti břicha se začíná ukládat ve zvýšené míře tuk. Svalová hmota klesá, zatímco hmotnost se zvyšuje. Může se objevit i ztráta vlasů, zejména v horní části hlavy.

Foto: Shutterstock

Ztráta libida, zhoršení paměti

Také pánové se v andropauze mohou cítit unaveně, mají menší chuť na jídlo a někteří se nadměrně potí. S poklesem testosteronu dochází ke snížení libida a k problémům s erekcí. Kvalita sexuálního života klesá. Ani psychika u mužů na tom nemusí být nejlépe. Mnozí začínají být podráždění, nervózní a trpět depresemi. Zhoršovat se může krátkodobá paměť a koncentrace, což se negativně promítá i do zaměstnání.

Foto: Shutterstock, zdroj: huertasmd, NHS