Mléko a cukr do kávy prostě nepatří. Odborníci prozradili důvod

Abychom u kávy trochu zjemnili její silnou hořkou chuť, jednoduše si do ní přidáme mléko nebo smetanu a pár lžiček cukru. V kavárně si pak můžeme objednat celou řadu kávových nápojů, právě s obsahem mléka a cukru navíc. Pár let se však ozývají hlasy odborníků, že kvůli obsahu dalších ingrediencí v jednom šálku kávy si naše tělo nemůže načerpat její blahodárné účinky. Ve svých tvrzeních jdou dokonce dál. Kombinace mléka a cukru v kávě nám při dlouhodobé konzumaci může i škodit.

Obezita i špatné zuby

Rafinovaný cukr je velkým strašákem nejen u dietologů, ale i zubařů. Už jen to, že prakticky neobsahuje žádné vitamíny, minerály ani tolik důležitou vlákninu, z něho dělá potravinu, kterou je lepší ze svého jídelníčku vypustit.

Cukru v kávě byste se v první řadě měli vyhnout, pokud se snažíte shodit pár kilo dolů. Každý, kdo si dopřává cukr ve velké míře si zadělává nejen na obezitu a zubní kaz, ale i na problémy s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu. Aby toho nebylo málo, hrozí mu i vyšší riziko srdečních chorob.

Pamatujte, že se přidaný cukr nachází i v kupovaných kávových nápojích (jako třeba oblíbená ledová káva v supermarketu, nebo frappuccino). Pokud se cukru úplně vzdát nechcete, slaďte maximálně dvěma lžičkami.

Mléko versus antioxidanty

Bylo prokázáno, že protein v mléku může blokovat zdraví prospěšné antioxidanty, které jsou v kávě přirozeně obsaženy. Tyto látky bojují v našem těle s takzvanými volnými radikály. Tím zpomalují stárnutí buněk a navíc snižují riziko vzniku rakoviny. Čím více mléka v kávě bylo, tím byly hodnoty antioxidantů nižší.

Foto: Freepik

Čím mléko a cukr vhodně nahradit?

Co se týká kravského mléka, je na dnešním trhu je k dispozici spousta alternativ. Dobrou volbou je třeba mléko ovesné, které má příjemně nasládlou chuť a dodá kávě krémovitou konzistenci. Do kávy se dá samozřejmě i použít mléko sójové nebo mandlové.

Cukr můžete vyměnit za nějaké “nerafinované” přírodní sladidlo. Jedním z takových je například rostlinka jménem stévie, která vám cukr plně nahradí, aniž by vám jakkoli ve velkém škodila.

Foto: Freepik, zdroj: Livestrong, Perfectdailygrind, Coffeescience