Posypte postel jedlou sodou a budete spát opět v čistém

V posteli strávíme zhruba třetinu života. Proto bychom o ni měli pečovat, aby nám nejen dlouho sloužila, ale aby se také nestala rájem pro roztoče a jiné nežádoucí mikroorganismy.

Ochrana matrace na prvním místě

Účinným pomocníkem, jak snadno ochránit matraci před znečištěním je zajisté potah. Na rozdíl od matrace samotné se snadno udržuje. Stačí jej jen sundat a dát do pračky. Doporučená minimální teplota pro praní potahu je 60°C.

Matraci je také třeba pravidelně větrat. To byste měli udělat nejlépe hned po tom, co vstanete. Stačí z postele stáhnout peřiny, polštáře i prostěradlo a nechat matraci „dýchat“. Dvakrát do měsíce si vezměte na pomoc vysavač a matraci důkladně vyluxujte.

Otáčením proti proležení

Co se týká doporučeného otáčení matrací, záleží na tom, jaký máte typ. Některé typy jsou oboustranné a některé ne. Jedny stačí otočit jenom okolo své osy, další musíte převrátit. Dělá se to z toho důvodu, aby se na určitých místech neproležely. První tři měsíce od zakoupení matrace byste ji měli otáčet jednou týdně. Po uplynutí této doby stačí matraci otočit jen jednou za čtyři týdny. Informaci o tom, zda je matrace oboustranná by vám měl poskytnout její výrobce. Zpravidla je daná matrace označena.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda i esenciální olej

Na čištění matrace nemusíte používat žádné speciální prostředky. Stačí vám použít to, co máte doma. Jedním z takových čističů je obyčejná jedlá soda. Na celou postel budete potřebovat 450 gramů. K tomu můžete přidat pár kapek esenciálního oleje (například levandulový nebo eukalyptový). Nejen, že takový olej příjemně voní, ale má ještě další užitečnou funkci – likviduje mikroorganismy. Postel posypejte a nechte směs působit minimálně jednu hodinu. Poté vše vysajte a povlečte čistým prostěradlem. Nezapomeňte rovnou vyměnit i povlečení.

Věděli jste, že vám jedlá soda může pomoci při odstraňování skvrn na matraci? A to, když ji jednoduše smícháte se zubní pastou, solí a trochou vody. Touto směsí jednotlivé skvrny potřete a necháte působit alespoň třicet minut. Na vyčištění pak použijte vlhký hadřík.

Foto: Shutterstock, zdroj: Dreams, Popsugar, wikiHow