Na zahradě se vyplatí mít dvě rostliny, které doslova vypudí klíšťata

Klíšťata jsou velkým strašákem mnoha lidí. Aby ne, borelióza nebo encefalitida dokáží pěkně znepříjemnit život. A co když zrovna vy máte zahradu, na které se klíšťatům líbí? Řešení je poměrně jednoduché.

Vyzkoušejte pelyněk

Pelyněk je velice výjimečný tím, že se udrží prakticky kdekoliv a české klimatické i přírodní podmínky mu vyhovují přímo náramně. Vysázejte si ho nejlépe na několika místech na zahradě, zvláště pak v blízkosti zón, kde odpočíváte nebo kde si hrají děti. Jak pelyněk pomáhá proti klíšťatům? Smrdí jim. Jeho silné aroma klíšťata spolehlivě odpuzuje.

Pomůže také rozmarýn

Někteří lidé jsou na pelyněk alergičtí, pak bude vhodnější volbou právě rozmarýn. Také ten nemá problém se uchytit na rozmanitých místech, takže máte úspěch zaručen. I jeho vůni klíšťata a další drobní parazité nesnáší, takže budete mít vystaráno.

Klíšťatům vadí i další aromatické byliny

Hodně vaší zahradě pomohou také další, poměrně silně aromatické byliny, které klíšťata nemusí. Jde hlavně o mátu, levanduli a tymián. Z okrasných rostlin pak pelargonie a chryzantémy. Nejlépe si je vysázejte všechny.  

Foto: Shutterstock

Jak se vůbec klíšťata dostanou na zahradu?

Divíte se, co klíšťata na vaší zahradě pohledávají? Zřejmě byla přinesena. Často může klíště přenést toulavá kočka nebo si ho z lesní procházky může přinést také váš pes. Klíště, které se nepřisálo, odpadne třeba právě na vaší zahradě. Tam se pak zdržuje ve vlhku a stínu.

Další rady, jak na klíšťata vyzrát

Pořiďte si perličky neboli africké slepice. Ty vám všechen parazitní hmyz vyzobou. Pokud se na takové dobrodružství a změnu životního stylu necítíte, stačí sáhnout po nějakém vhodném insekticidu. Ten nařeďte s vodou, nalijte do rozprašovače a postříkejte místa kolem sezení, dětského hřiště, dětského domečku a klidně i cestiček. Pár hodin se pak zdržte doma, malé děti ideálně 1-2 dny, aby nepřišly s postřikem do styku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Todayshomeowner, Sawyergardencenter