V Polsku řádí legionella. Důvodem je zřejmě snaha ušetřit za vodu

V polovině léta tohoto roku se v Polsku objevila zpráva o osobách nakažených legionellou, které musely být hospitalizovány v nemocnici. Zdroj nákazy se zatím nepodařilo zjistit. Nicméně je všeobecně známo, že této bakterii se daří v teplé vodě nebo ve vlhké půdě.

Bakterie se množí v trubkách

I když se legionella vyskytuje ve vodě, co se týká vodních zdrojů v přírodě, zde se rizika nákazy obávat nemusíme. V tomto případě se totiž nedokáže namnožit do takové koncentrace, aby vyvolala onemocnění. Ideálním prostředím pro výskyt a množení této bakterie jsou vodovodní potrubí a rozvody vzduchotechniky. Nákaza z člověka na člověka nebyla doposud prokázána. Ohrožené jsou všechny osoby se sníženou imunitou, rakovinou nebo chronickým onemocněním. Děti se jako ohrožená skupina osob nepočítají.

Mezi příznaky patří dušnost, nevolnost i průjem

Aby se nemoc rozvinula, musí se bakterie dostat až do plic. Inkubační doba trvá od 2 do 10 dní. Po nákaze se objevují příznaky jako bolesti hlavy a svalů, kašel, dušnost, únava a horečka. K tomu všemu se může dostavit i průjem nebo zvracení. Legionářská nemoc (jak se onemocnění legionellou často označuje) může proběhnout i bez příznaků nebo v lehčí formě, kdy se dá zaměnit například s obyčejnou chřipkou. Těžký stav může vyústit i v kóma. Úmrtnost po nákaze se pohybuje mezi 5 až 15 %. V případě odhalení nákazy se nemoc léčí pomocí antibiotik.

Foto: Shutterstock

Šetření snížením teploty vody je rizikové

Jednoznačně nejlepší prevencí před přemnožením legionelly je hlídání teploty vody v potrubí. Zatímco u studené vody by neměla teplota klesnout pod 25 °C, u teplé je dobré teplotu udržovat alespoň nad 50 °C.

Foto: Shutterstock, zdroj: Legionella, irozhlas, Politico, Reuters