Naše babičky prozradily jak na nadýchané ručníky. Této metodě se nic nevyrovná a je skoro zadarmo

Není nad to se po horké koupeli zabalit to příjemně hebkého ručníku. Aby nám ručníky a osušky vydržely krásně nadýchané co nejdéle, je třeba se o ně řádně starat. Nemusíte mít obavy – nejedná se o nic složitého a ani k tomu nepotřebujete žádný drahý chemický prostředek. Ideální ingredience máte přímo u sebe v kuchyni.

Nepoužívejte aviváž při každém praní

Nadýchané ručníky máme rádi především proto, že jsou příjemné na dotek a hlavně dobře absorbují vodu. Pokud však při každém praní používáme aviváž, může se stát, že se schopnost absorpce sníží. Tento oblíbený prostředek totiž časem vytvoří na tkanině nepropustnou vrstvu. Navíc může paradoxně docházet k tomu, že ručníky ztrácí svou svěžest, na místo toho, aby po aviváži hezky voněly.

Aviváž bychom měli používat maximálně při každém třetím nebo čtvrtém praní. Pro navrácení svěžesti a odstranění zápachu stačí k pracímu prášku přidat 120 gramů jedlé sody (můžete ji dát přímo do bubnu pračky). Důležité je také prát ručníky samostatně bez dalšího prádla, protože při praní potřebují hodně prostoru. Pokud je následně budete dávat i do sušičky, protřepejte je a napněte. Bez tohoto “opatření” by se do sebe zamotaly a doba sušení by se tak prodloužila (popřípadě by po dokončení nastaveného cyklu nebyly suché úplně). Máte-li froté ručníky, určitě je nežehlete, protože pak nebudou tak dobře sát.

Freepik
Foto: Freepik

Zkuste bílý ocet

Jestliže jste se zápachu nezbavili nebo chcete tkaninu jen příjemně provonět, přidejte k jedlé sodě aromatický olej. Mezi nejpoužívanější patří levandulový, citronový, tea tree oil nebo olej z koriandrového semínka. K provonění jedné várky prádla postačí 3 až 5 kapek.

Vedle nepříjemného odéru nás může trápit i to, že nás ručníky při utírání škrábou. Zpravidla je na vině tvrdá voda. Namísto speciálních změkčovadel, která kvůli přidanému křemíku škrábání vláken ještě zhoršují, je lepší přidat bílý ocet. Postačí vám 240 ml. Díky tomu dojde nejen ke změkčení vody při praní, ale i k odstranění přebytečného množství pracích prostředků a ručníkům se navrátí jejich absorpční schopnosti, takže budou opět příjemně nadýchané. Ocet navíc u barevných ručníků zafixuje barvy, takže nedochází k vzájemnému obarvení jednotlivých kusů (i tak byste měli prát zvlášť barevné a zvlášť bílé ručníky). Co se týká pravidelnosti praní, ručníky a osušky byste měli prát minimálně každé čtyři dny. Zásluhou vaší péče vám kvalitní kousky vydrží bezmála i deset let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bhg, Thetrueproducts