Jak správně smažit, aby to bylo pokud možno co nejzdravější. Některé tuky raději nepoužívejte

Smažit zdravě? A to jde? Určitě i vám tahle otázka proběhla hlavou. Smažení patří mezi klasické kuchyňské činnosti. Když se to se smažením nepřehání, čas od času nikomu neuškodí, když si dá něco smaženého. Záleží ale na tom, na jakém oleji si svoji oblíbenou smaženou dobrotu usmažíte.

Není olej jako olej!

Existuje několik druhů olejů a každý z nich má trochu jiné vlastnosti. Liší se například i tím, že se přepalují při jiné teplotě, a právě tady může nastat problém. Přepalování tuku není nic dobrého. Věděli jste, že přepalovaný tuk může mít za následek i nepříjemné zdravotní potíže?

Na čem smažit?

Pro někoho je naprostou samozřejmostí sáhnout po sádle. Živočišný tuk se připaluje při cca 180 °C, proto máte-li tu možnost, vyberte si jiný typ tuku. Například řepkový olej se začíná připalovat při zhruba 210 °C. Tou vůbec nejlepší volbou, když už musíte něco usmažit, je olej slunečnicový, jehož bod připálení se pohybuje okolo 230 °C. Pokud jde o máslo, jehož vůni je těžké odolat, doporučujeme ho na smažení vůbec nebrat a ani o něm neuvažovat. Máslo se přepálí už při 120 °C.

Foto: Shutterstock

Proč je přepálený tuk problém?

Jakmile tuk dosáhne tepelného bodu, při kterém se začne přepalovat, začnou se z něho uvolňovat zdraví škodlivé trans tuky. Ty mají negativní vliv na náš trávící systém. Může dojít například k pálení žáhy, mohou se objevit zažívací potíže nemluvě o ještě větším strašáku a tím je nějaké kardiovaskulární onemocnění. Málokdo si uvědomuje, že přepálený tuk může být dokonce i důvodem vzniku onemocnění rakovinotvorného typu.

Nerafinované oleje jedině za studena

Kapitolou samou os obě jsou nerafinované tuky. I ty se v našich kuchyních často objevují, doporučují se ale pouze ke konzumaci za studena. Skvěle se hodí do různých salátů, těstovin nebo třeba pomazánek. Určitě po nich nesahejte, když se rozhodnete usmažit si třeba lidmi tolik oblíbený řízek nebo jinou smaženou dobrotu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Latimes, Vintagerecipesandcookery