Nečekal jsem, že druhá vlna bude tak silná, připustil Prymula. Hranici 4000 případů denně překonáme brzy, pak se to zlomí

Roman Prymula se s druhou vlnou epidemie koronaviru vrací zpět do popředí. Oficiálně stále vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví se opět stává jednou z hlavních figur týmu, který se bude snažit zamezit nejhoršímu. Už teď je přitom jisté, že výchozí situace je horší než na jaře. V prvních zářijových dnech začal extrémní nárůst počtu zjištěných infekcí a prvnímu náporu na nemocnice, který přijde už zřejmě v příštím týdnu, nebude možné zamezit.

Podceňování viru se vymstilo

Teď se hraje především o to, aby se celý systém zdravotní péče nezhroutil úplně. Není totiž možno zapomínat ani na to, že nemocnice mají řadu naplánovaných a už jednou odložených operací, které bude třeba vykonat a zároveň se musí starat i o jiné než covidové pacienty.

Podle Prymuly bylo poměrně jasné, že druhá vlna epidemie přijde. “Nicméně nečekal jsem, že bude takto silná. Osobně jsem si myslel, že to zvládneme o něco lépe. Podceňování viru nebylo správné a vymstilo se nám,” řekl Lidovým novinám Prymula. Podle něj není na světě mnoho zemí, které by v přepočtu na počet obyvatel byly v horší situaci.

Česká republika sice začala přijímat opatření, která se vyplatila na jaře, ovšem tentokrát se tak děje s velkou časovou ztrátou a až ve chvíli, kdy se křivka počtu nakažených zdá být exponenciální. Podle Prymuly nemůžeme zlepšení čekat v příštích dnech, ale opravdový efekt přijde až za tři týdny. Do té doby nás čeká do značné míry zoufalý boj.

Čtěte také: Babiš má zájem na co nejvyšším počtu nakažených, prohlásil Flegr. Patří mu síť odběrných a diagnostických laboratoří

Reprodukční číslo začínající dvojkou

Do hry se vrací také dříve hojně citované reprodukční číslo, které přitom v minulých měsících ustoupilo do pozadí. Nyní se ale pohybuje na nelichotivé hodnotě 1,6 a v Praze dokonce 1,8. Číslo vyjadřuje, kolik dalších lidí průměrně infikuje jeden nakažený. Odborníci přitom nevylučují, že bychom se mohli dostat až na hodnotu začínající dvojkou, což by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha znamenalo už skutečný problém a potřebu zvažovat daleko razantnější opatření. Přihodilo se to například v Izraeli, který na několik týdnů vyhlásil celostátní plošnou karanténu.

Podle Romana Prymuly bude nakažených v příštích dnech stále rychle přibývat. “V příštích týdnech lze očekávat tři až čtyři tisíce nově nakažených za den. Po třech týdnech by se to mělo zlomit a počet případů začne klesat,” uvedl epidemiolog. Nicméně někteří experti to tak pozitivně nevidí. Například parazitolog Jaroslav Flegr je přesvědčen, že se ze současných hodnot můžeme podívat až k deseti tisícům nakažených denně.

Foto: vlada.cz

 1. Vůbec ten číslům nevěřím a je jasné že když je chřipkové období a člověk je nachlazeny že automaticky jde na test protože si hned mysli ze na koronu. Na jaře se chodilo testovat málo protože nebylo potřeba, nebylo chřipkové období. A lidi byli pozitivní a nevěděli to, protože neměli žádné příznaky a proto ty čísla byli malá, protože se nešli testovat a neměli to s čeho vyčíst ty data. Je to velký nesmysl ty čísla. Lidem už pomalu s toho všeho začíná hrabat.

  1. To je blbost. Počet pozitivně testovaných ve vzorku všech testovaných roste, což znamená, že roste počet nakažených, o kterých se neví. Takže se testuje málo oproti tomu, kolik je nakažených v populaci.

  2. Testuje se naopak málo, protože vzorek pozitivně testovaných oproti všem testovaným ve vzorku roste. Takže ne, nebylo to na jaře horší.

  3. Tak to já taky ne. Hlavně bych řekl, že testy jsou pozitivní už před odběrem a že vláda a Babiš s Primulou a jejich přizdisráči maji akorát zájem a šíření poplašný správa aby vydělali co nejvíc.

   1. Jo zo už jsem taky slyšela a docela tomu věřím že si ty pozitivní lidi vymýšlí aby čísla rostla.

  4. Lidi se naopak testují málo, s menšími příznaky řada z nich ani k lékaři ani na test nejde, některým pry lékaři říkají ať na test ani nechodi, takže pak není ani karanténa blízkých. Tady se lidi úplně pomatli, anu ve Švédsku to nikdo takto volně běžet nenechal. Neměli roušky, ale měli dodržovat rozestupy, měli homepffice, omezili cestovani v MHD. Tp co se tady stalo diky zubařům a kardiochirurgům, kteří svými bláboly zahltili média, to se v žádné civilizované zemi nestalo. Počty nakažených jsou někde úplně jinde a je to vidět i na poctech hospitalizovanych, které budou v tisicich. Jestli so Prymula myslí, že tp roušky otočí, tak to těžko, stačí se podivat, jak se tady lidi chovaji.

  5. Přesně tak! Odborníci, z řad světové, uznávaných kapacit jednoznačně, potvrdili, že jde pouze o Fake a pánové z NWO, mají trochou jiné plány.Zotročit lidstvo, pod zástěrkou jakési, běžného nachlazení, mnohdy u lidí bez příznaků! Loutky z vlády plní jen nařízení z bašty satanistu, kteří manipulují a tahají za nitky, světového dění! Spoustu informací je na YouTube, výpovědi a Interwium s lékaři, kteří měli odvahu veřejné vystoupit a odhalit, kdo za vším stojí!

  6. Už dejte pokoj .Poslanci by měli jít do prdele Jak Hamáček tak Vojtěch i Primulou.Hrajete si s lidmi jako
   s panenkama. Teď se rozjedou fotbali a hokeje a už přemýšlíte že to zase zakazete.Vy ste měli uvažovat o tom jak budete u sebe škrtit.Rači řekněte co za tím je.

  1. Chtělo by to vzít rozum do hrsti a všichni povinně . Být extrémní v tuto dobu je špatně !!!!!

 2. A proto se máme řídit názorem někoho, kdo nás pod přezdívkou uráží. zamysli se nad sebou a pak teprve něco napiš.

 3. Vážený pane profesore,

  děkujeme, díky Vašemu přístupu bylo zachráněno mnoho životů. Prosím vytrvejte.

  1. jo jo …..nebojte se ….Prymoula vytrvá….už má živnost na prodej a distribuci zdravotního materialu, aby prodal ovečkám jako jste vy….roušky a vakcíny….:-))

  2. …nebojte…Prymoula vytrvá….Už má živnost na distribuci a prodej zdravotnického materialu, aby ovečkám jako jste vy prodal roušky a vakcíny….:-))

  3. Vy se my snad všichni zdáte… Podle Vás by bylo nejlepší zavřít úplně všechno kvůli bacilu, který je jen jeden z dalších tisíců. Pandemie se opakují a budou se opakovat stále častěji. Nelze kvůli nim takto zastavovat život. Cesta Švédska byla trnitá, ale jak je už zjevné, zcela správná. Všema těmahle kravinama co se nařizují pouze oddalujeme, co je nevyhnutelné.

   1. Tomáši, je třeba si uvědomit to, že Švédové, byť bez “nadikotvaných restrikcí” poměrně dost dodržovali veškerá doporučení která byla dávána. U nás se na to dost kašlalo, kašle a pokud se nanasadí za nedodržování restrikce a tresty, kašlat se, bohužel díky České povaze bude… 🙁 Navíc, ve Švédsku je poněkud jiná situace i zeměpisně, sice na jihu je větší množství velikýh městských aglomerací ale čím severněji tím víc lidé žijí v jakési “přirozené” karanténě v dost oddělených statcích, chatách, mezi městy je 100-300 km, jinak jsou to malé osady a samostatné zemědělské usedlosti, jejich vzájemné stýkání je opravdu minimální (naprosto odlišné od našeho venkova, hospod, hasičských plesů atd)…

  4. Absolutní naivita dneska nemocný dědeček neumře na koronu a za měsíc umře na infarkt. Kdy už sakra pochopíte, že to zabíjí jen lidi co mají stejně na kahanku. Jenom zatěžujete dluhy mladou generaci a stejně ten vir projde populaci.

   1. dalsi, ktery nepochopil, o co tu jde. covid je vysoce infenkcni a velmi rychle se siri. pokud nebudeme dorzovat opatreni, pocty nemocnym budou rychle narustat a zahlti zdravotnicky system. pak uz ale nebudou lide umirat jen na covid

 4. Pane profesore,odjeďte někam hodně daleko a vezměte s sebou i parazitologa Flégra a další Vám podobné.Děsíte lidi,vidím to ve svém oboru denně ,stres a panika jsou horší než celý covid, závidím Švédům jejich lucidní představitele…

 5. Je to ta největší blbost tyhle politici zatim dokázaly v mém životě co žiji z cela českou republiku dostat na dno hlásit furt jak to přibejvá a v ČR jsem jeste nevidel nakažený a to vubec a prý mém kraji je 90 % nemocných a já nevidim nikoho nemocného takže si myslím že na tu karanténu politici chtějí něco udělat např vydělat na tom nechat si peníze firmy a podniky dostat ke dnu a jasný vysledek kam pujdou peníze.

 6. otevrisvoumysl.cz/plandemie-cast-1-a-2/?fbclid=IwAR09QEK2wH1rqbj3iOXiuk35FZbRKzo5Vf-dersi_eIDa0Y5wbfmLPjpGJo

 7. Přesně tak! Odborníci, z řad světové, uznávaných kapacit jednoznačně, potvrdili, že jde pouze o Fake a pánové z NWO, mají trochou jiné plány.Zotročit lidstvo, pod zástěrkou jakési, běžného nachlazení, mnohdy u lidí bez příznaků! Loutky z vlády plní jen nařízení z bašty satanistu, kteří manipulují a tahají za nitky, světového dění! Spoustu informací je na YouTube, výpovědi a Interwium s lékaři, kteří měli odvahu veřejné vystoupit a odhalit, kdo za vším stojí!

  1. Bašta satanistů…………………vážně?? Tady je jedno jestli zemřeš na vlastní blbost nebo na Covid.

 8. Pokud Corona existuje a pokud je tak hrozný proč odběrné místa jsou v centru měst? víz Praha Václavské náměstí v době testování až několika hodinové čekací fronty… není tohle snad problém? zdravý člověk přicházející na test se nakazí ale test tak čerstvou nákazu neodhalí tím pádem nakazí další lidí, protože měl test negativní….. třeba by to chtělo víc přemýšlet je ostuda že takové věci vládě musí říkat řadoví občan

 9. Já vládě nevěřím, jenom strašejí. Hlavně že, vše nafukují a strašejí. Pořád vše utahují, zkazují, poroučejí,určují.. a tak dál. A kdo bude za nás vše platit, a tak dál?? Hlavně že, nedávno se kasali že, vše májí pod kontrolu, udělali chytrou karanténu a tak dál.. A opět vše zakazují, vracejí roušky, musíme je nosit pomalu všude!!!! A hlavně že, se kasali že, to nebude potřeba!! Ať se probudějí a poslouchají co říkají!!!

 10. Při testování se používají i ty zmetky z Číny tzv rychlotesty, potřebují je prodat a hlavně na všem pěkně nahrabat.
  Dale pořád tito lidé jsou jen pozitivně testovani na coronavirus.To že jsou nemocní není pravda když nemají žádné příznaky.Nemoc covid 19 není prokázáný.
  Jinak můj názor neprosadili roušky na první dobrou, tak začali navyšovat jejich údajně nemocné a pozitivně testované.Potřebují prodat to co nakoupili a opět na tom pěkně nahrabali.Až se napakujou čísla půjdou dolů a hlavně ubyde těch pomatenců co se jdou nechat dobrovolně testovat.

  A propo někdo kdo to udělal řekne tě mi co z toho máte že jdete dobrovolně za peníze na test a zjistíte že jste pozitivní. Nic na to neexistuje a ještě vás pošlou do karantény musím říct že debilita vládne všude ve světě, ale tohle je opravdu Top.

 11. Vážený pane Primulo,přestaňte testovat a všem se nesmírně uleví,je to šaškárna o ničem,jen blázen by se toho zalekl,změna počasí na kterou jste tolik čekali Vám přinesla přesně to,co jste potřebovali,běžná nachlazení

 12. Prymula je aktuálně nejméně důvěryhodná osoba v našem státě.
  Po tom co si založil v červnu firmu na prodej roušek a ted nám je všem pod pokutou nařizuje… žádný vražedný virus se nekoná. Život jde uplně stejně jako loni, stačí se podívat kolem .. jen z nás dělají pit*mce.

 13. Vse je jeden velky podvod,byznys pro vyvolene.Potrebovali zastavit rust ekonomiky,a deficit rozpoctu zase zaplatime my-obycejni lidi.

 14. Manželka dělá na ARO stanici, kde se nyní starají o covid pacienty. Na jaře se k nim spádově žádný pacient nedostal, stačila velká covidová centra. Nyní už mají polovinu lůžek obsazených. Až se nakazí ARO a JIP sestry, kterých málo a vím,že tam mají příznaky,…..bude problém. Běžná zdravotní sestra přístroje na ARO ovládat neumí. Navíc ty přístroje potřebují i jiní “běžní” pacienti. Nechci, aby mě chodila domů vyčerpaná z pohledu na sušící se pacienty, jak to bylo v Itálii,……Sám nikoho s covidem neznám, ale vím jak vyčerpaná přišla z práce po směně,…

 15. At se k takovýmhle věcem vyjádří někdo kdo v tom má opravdu dovednosti a zkušenosti a hlavně ne formou medii, to rád uvítám, tohle už nikoho nebaví a ani se tomu nedá věřit…

 16. Prymula ví houby, stejně jako jiný. Jsou to jen myšlenky a straší lidi,. Když něco nevím na 100% , tak to nevypouštím . Za takový žvásty bere ještě prachy. přestaňte všichni strašit a dělejte něco pořádnýho. Asi víte to , co každý jiný. Ho—o

 17. Vlá a poslanci jen přikazují ,. Dnes jsem se díval na schůzi sněmovny . Někteří poslanci a poslankyně měli roušky jen na ústech a ne na nose . Vědí , že jsou natáčeni a ještě provokují , hlavy u sebe. Jak pak na to mají reagovat lidé, když vidí , jak se chovají poslanci

  1. NO tak pokud mají brýle, tak se jim mlží a oni nevidí. Tak se jim nedivte, zkuste si to sám..Kromě toho, u řečnického pultu mají kolem sebe více než 2 m prostoru od lidí sedících za nimi, o lidech před nimi v plénu ani nemluvím.

 18. Lidé si nemohli odpustit dovolenou v zahraničí, dobrovolně nenosili v obchodních centrech roušky a zde je výsledek.
  Nyní nezbývá nic jiného, než posilovat imunitu, nosit roušky na nose a ústech – ne na bradě, dodržovat hygienu a odstupy a můžeme doufat, že se nezhroutí zdravotnický systém.

  1. Proč bysme si měli odpouštět dovolenou v zahraničí? Já naopak děkuji bohu za covid, protože to liduprázdné Chorvatsko bylo fantastické. Doufám, že tu ten covid vydrží co nejdéle, protože bych si to rád příští rok zopakoval. Ty nádherné prázdné pláže i národní parky, to bylo neskutečné. Když jsem pak viděl tu reportáž na Seznamu z Mácháče, tak jsem chcípal smíchy, jak se tam ti tlustí kreténi s IQ 50 mačkají u té smradlavé louže :D. My jsme fakt národ, že to nemá ve světě obdoby… Dementní lopaty, jejichž smyslem života je závist, udávání, smažák, pivo, bůček a dovolená model Mácháč nebo P(r)asohlávky :D. Každopádně, milá Marie, jestli máš strach z té rýmičky, tak si nasaď deset roušek, na hlavu si naraž kýbl, obal se igelitem a vlez si do kádě s dezinfekcí, to je tvoje věc. Ale neser se laskavě do nás ostatních normálních lidí, ano? Já si budu jezdit kam budu chtít a nosit si budu taky co budu chtít. Nikdo mi nebude přikazovat, jestli mám mít hadr na hubě a nebo kam můžu jet na dovolenou.

 19. Prýmoulo, drž hubu. Ideální by bylo, kdyby počty nakažených stoupaly mnohem rychleji, alespoň v desetitisících denně. Čím dřív se promoříme, tím dřív ta šaškárna skončí. Stejně vám na ty opatření kromě pár důchodců všichni serou, akorát likvidujete ekonomiku, přivádíte tuto zem ke státnímu bankrotu a ničíte lidem životy. Ta spousta nezaměstnaných, zlikvidovaných firem a živnostníků, tisíců lidí v exekucích, zničených rodin v existenčních potížích, ty obrovské dluhy… To je vaše vina a těch pár mrtvých důchodců, kteří by stejně zhebli do týdne i bez covidu, těmi to nikdy nemůžete ospravedlnit. Zničili jste životy spoustě občanům této země kvůli prachobyčejné chřipce, táhněte do pekel!

  1. Asi tak, pravda. Ale každý si chce užít svých 5 minut slávy. Zvlášť, když není lékař, který léčí a uzdravuje lidi. Chybí mi fakta, čísla. Nezkreslená ovšem! WHO uvádí přes 3000 zemřelých na TBC denně. Covid má v grafu s malinkatým sloupečkem až v poslední třetině. Jak to tedy je, když ve svém okolí nikoho nakaženého ani zemřelého jsem za tu dobu nezaznamenal? Ale sankce a zákony proti lidem jsou na denním pořádku. O to tady asi kráčí. Likvidace ekonomiky a vzdělanosti národa je zřejmě jen začátek.

 20. Do řiti s celým kovidem, co je to za blábol? Mám velkou rodinu, ti mají známé, známí mají známé, a pořád nevím ani o jednom člověku, co by ten virus měl.Ani v práci není jediný případ, tož kurde o co tady jde???

 21. Jsem zvědavá, jak bude mluvit za pár hodin, kdy bude dosazen do funkce ministra zdravotnictví. To zase bude úplně všechno jinak a jiná čísla ??? Věští, že bude přibývat nakažených po tisících, tak uvidíme za pár hodin či dní.

 22. A co kdybychom spojili všechny fakta a nehmotné hypotézy?
  fakt 1. pokud existuje Universum jak nejlépe oslabit strachem lidi, aby eventuální Satan dostal ovečky pod pokličku….myslím že virus je ideální řešení.
  Pak nás strach oslabuje, a měli bychom proti němu bojovat. Strach je stres a jak je známo stres oslabuje imunitu.
  fakt 2. jak psal pan Flégr, tento virus není banální, je neuvěřitelně variabilní a jak ukazují příklady na Itálii, Španělska Ameriky….pokud má možnost rychlého množení projeví se kmen ZLÝ a úmrtnost je mnohem vyšší….to by v každém člověku se standartním EQ, mělo budit respekt….jsou to fakta.
  fakt 3. proč byla podceněna situace v létě?…..není v tom záměr?….je pravda, že Babiš vlastní laboratoře na testování covidu? Proč by jinak člověk, který tak prudce prosazoval roušky na jaře najednou se zdráhá vyhlásit nouzový stav?
  ……a tak čistě selským rozumem, buďme k sobě ohleduplní, nepodceňujme situaci , kvůli těm slabším nosme alespoň ty roušky..ne ze strachu ne z důvodu potencionálního zotročení temné strany (čemuž nemusí věřit každý), ….ale třeba z lásky, dočasně, bychom mohli.
  ….virus je ”chytrý” pokud bude vědět, že se hůře může reprodukovat ( nezvolí si k růstu silnou zabijáckou verzi) pak průběh nemocí a promoření může mít hladší průběh. Fakt 4. též od pana Flégra.

 23. Znám kamarády, kteří se zaregistrovali na test, ale když po 3 hodinách na ně nepřišla řada, tak odešli. Za dva dny jim přišlo, že jsou pozitivní 🤔Takhle se dělají čísla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *