Některé zbytky od jídla psovi nikdy nedávejte. Třeba kosti nebo čokoláda pro něj mohou být fatální

Pes je všežravec. To ovšem neznamená, že mu nasypeme do misky případně kvůli jeho krásným psím očím tajně strčíme pod stolem cokoliv. Určité potraviny mohou psům vážně ublížit. U některých se možná pousmějete, protože tím byste přece psa nekrmili, ale některé vás nejspíš překvapí. Na co si dát pozor?

Alkohol, kofein a tabák

Koho by napadlo dát psovi srknout něčeho ostřejšího, tak by ho zřejmě neměl vůbec mít, ale může se stát třeba nehoda, tak pozor na to. Dokonce malé množství alkoholu vede k problémům se srdcem či krevním tlakem. Káva a kávová sedlina zase způsobí nepravidelný srdeční tep, záchvaty, potíže s dýcháním, zvracení nebo průjem. Takže opatrně na hrnky na stole. Stejné účinky má také tabák, cigarety nikdy nenechávejte v popelníku, mohlo by to mít fatální důsledky, psi jsou zvídaví.

Čokoláda

Čokoláda obsahuje látky, se kterými si psí tělo nedokáže poradit. Může způsobit hyperaktivitu, zvracení, průjem, záchvaty, onemocnění slinivky či problémy se srdcem. Jakmile váš pes zkonzumuje, byť jen malé množství čokolády, zajeďte k veterináři.

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky mohou psům způsobit selhání ledvin. Objevuje se zvracení a průjem, ztráta chuti k jídlu a změny v množství vylučované moči či problém s nevylučováním moči.

Avokádo

Avokádo obsahuje persin, který na psy působí jako jed. Zapříčiní zvracení a průjem. Také může vyvolat hromadění tekutiny v plicích a hrudníku, což vede k problémům s dýcháním.

Foto: Shutterstock

Co dál?

Psům byste neměli podávat jablka, meruňky, třešně a švestky, protože jejich jádra a pecky obsahují látky, které pro psy nejsou prospěšné, i když v malých dávkách nevadí. Podobné je to s brokolicí. Raději se vyhněte také ořechům, houbám, mléčným produktům, cibuli, česneku, soli, pálivému jídlu, droždí a syrovému těstu. Některým psům způsobují problémy i rajčata a syrové brambory.

Kosti? Ano, ale…

Pes může jíst kosti. Ideálně dlouhé nebo ploché se zbytky syrového masa. Kosti obsahují vápník, jejich žvýkáním se posiluje žvýkací svalstvo, navíc fungují jako zubní kartáček. Ale co nesmíte svému psovi nikdy dát jsou kosti vařené! Ty změní svou strukturu, více se lámou, jsou pak ostřejší, a to může v trávicím traktu psa způsobit značné problémy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Petsbest, Profigranulka