Nenaleťte podvodníkům s falešným medem. Rozpoznat ten pravý je snadné

Med je oblíbený nejen kvůli své specifické chuti, ale i díky obsahu mnoha zdraví prospěšných látek. Bohužel se na trhu vyskytují i produkty, které mají med pouze připomínat. Buď je v daném balení medu obsaženo málo nebo tam není prakticky žádný. Výrobci se tímto snaží snížit náklady a dělají to dosti rafinovaně.

Co všechno je ve falešném medu?

Pravý včelí med má antibakteriální a antiseptické účinky. Kromě jiného redukuje otoky a pomáhá při hojení ran.

Do pančovaného medu je uměle přidáno spoustu látek, které nejsou zdraví zdaleka tak prospěšné. Při vyšší míře konzumace nám mohou i škodit. Většinou je ředěn lacinými sladkými sirupy. Aby takový produkt získal tu správnou barvu, je dobarvován uměle.

Freepik
Foto: Freepik

Jak poznat, zda jsme si koupili pravý med

Již v obchodě to lze poznat podle ceny. Vzhledem k tomu, že práce včelaře vyžaduje spoustu úsilí a času, jistě vám svůj produkt neprodá nijak levně. Proto je nízká cena podezřelá.

Nejdříve si produkt zkuste prohlédnout. Opravdový med od včel si zachovává svou průhlednost. Pokud je vámi zakoupený med zakalený a vidíte v něm stopy usazenin, pravděpodobně jste narazili na náhražku nebo výrobek nevalné kvality. Po otevření sklenice by med měl být konzistentní. Co se týká vůně, není příliš aromatický. Nepravý je silně cítit po použitém sladkém sirupu. Pokud zkrystalizuje, tak by to mělo být rovnoměrné, nikoli jen v některých částech.

Dále můžete vyzkoušet test na kůži, kdy si na ruku rozetřete trochu medu. Pravý med se vstřebá a pokožka je díky němu jemnější. V opačném případě na vás zůstane nepříjemná lepkavá vrstva. Nakonec přichází nejdůležitější část, a to je chuť. Na rozdíl od padělků vás pravý med bude mírně pálit.

Abyste měli opravdu jistotu v tom, že kupujete skutečný med, odebírejte jej přímo od včelaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: India, Albeena