Nepijte příliš. Přehnaná hydratace může poškodit i ledviny

Neexistují žádné ověřené pokyny pro množství vody, které bychom měli denně vypít.

Doporučené množství tekutin je totiž odvíjí od mnoha faktorů jako je fyzická aktivita, klimatické podmínky, tělesná hmotnost a dokonce věk.

Jak se v tom správně zorientovat a jak poznáte, že jste to s vodou přehnali?

Kolik vody bychom měli denně vypít?

Tělo během dne neustále ztrácí vodu, především močí a potem, ale také při běžných tělesných činnostech, jako je dýchání. Pro příklad moči může obyčejný člověk vyloučit až 10 litrů za den. Abyste předešli dehydrataci, musíte každý den přijímat dostatek vody z nápojů a jídla.

Ženy ve věku 19 až 30 let by měly denně vypít přibližně 2,7 litrů vody. Muži stejného věku potřebují dokonce 3,7 litrů. Spoléhat se na míru žízně nemusí vyhovovat každému, zejména sportovcům, starším lidem a těhotným ženám.

Jaké nebezpečí hyperhydratace přináší?

Pokud vypijete příliš mnoho vody, může dojít k otravě vodou, protože ledviny jednoduše nestíhají plnit jejich funkci. K tomu dochází, když je v buňkách příliš mnoho vody, což způsobuje jejich bobtnání. Když buňky v mozku nabobtnají, způsobí v něm tlak, který vede ke zmatenosti, ospalosti a bolestem hlavy

Foto: Shutterstock

Jaké jsou příznaky přehnané hydratace?

Barva moči: Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, zda pijete dostatek vody, je sledovat barvu moči. Ta se obvykle pohybuje od světle žluté až po čajovou barvu. Pokud je moč čirá, je to jisté znamení, že pijete příliš mnoho vody v krátkém časovém úseku.

Příliš mnoho cest na záchod: Dalším příznakem je, že si ulevujete častěji než obvykle. V průměru byste měli močit šestkrát až osmkrát denně.

Nevolnost nebo zvracení: Příznaky nadměrné hydratace mohou vypadat jako příznaky dehydratace. Když máte v těle příliš mnoho vody, ledviny nedokážou přebytečnou tekutinu odstranit. Ta se začne v těle hromadit a organismus se jí potřebuje zbavit.

Slabé svaly a křeče: Při poklesu hladiny elektrolytů v důsledku pití příliš velkého množství vody se narušuje tělesná rovnováha, vedoucí ke svalovým křečím a chybějící síle.

Únava: Pití příliš velkého množství tekutin způsobuje, že vaše ledviny pracují příliš tvrdě, aby odstranily přebytečné množství vody. To vyvolává hormonální reakci, která způsobuje pocit stresu a únavy.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayoclinic, Medicalnewstoday, Eatthis