Olej můžete použít i vícekrát. Má to ale svoje pravidla. Jinak vám bude špatně

Smažené pokrmy sice nejsou tou nejzdravější variantou, jak se zasytit, ale i tak patří mezi ty nejoblíbenější. Aby takto připravené jídlo mělo co nejnižší negativní dopad na naše zdraví, je třeba znát pár důležitých pravidel. Základem je samozřejmě správný výběr oleje. Musíme také vědět, jak takový olej skladovat. Vůbec nevadí, pokud se rozhodneme na oleji smažit opakovaně, ale nesmí se to přehánět.

Důležitým faktorem je bod zakouření

Pro smažení jsou vhodné ty oleje, které zůstávají stabilní i při vysokých teplotách. Proto je ideální se řídit dle takzvaného bodu zakouření. To znamená výši teploty, při které dochází k přepalování oleje. Při přepalování vznikají toxické výpary a karcinogenní látky, což je pro nás samozřejmě nežádoucí.

Mezi takové stabilní oleje s vysokým bodem zakouření patří řepkový olej, slunečnicový olej a ghí (přepuštěné máslo). Dále můžeme sáhnout i po sádle, které však obsahuje vysoký podíl nasycených tuků. Při nadměrném příjmu těchto látek ve stravě dochází ke zvýšení cholesterolu.

Na smažení jsou ideální exotické druhy olejů

I když ohledně následujícího faktu panuje spousta mýtů, na smažení můžeme bez obav používat i olej olivový. Podmínkou je, aby byl lisovaný za studena. Při tepelné úpravě se však znehodnocuje jeho nutriční hodnota. Proto se doporučuje spíše pro studenou kuchyni. Mezi oleje s vysokým kouřovým bodem patří i trochu exotičtější druhy jako je rýžový, arašídový nebo avokádový olej. Dobrou alternativou k řepkovému oleji může být i rafinovaný kokosový olej.

Foto: Shutterstock

Jak olej po usmažení skladovat?

Po usmažení je třeba olej z fritézy vylít, dát do speciální nádoby a uskladnit jej na chladném a temném místě. Světlo i přístup kyslíku by olej znehodnocovaly. V běžném domácím provozu bychom v oleji neměli smažit více než desetkrát. Po této době je třeba ho zlikvidovat. Přilitím čerstvého oleje do již použitého se škodlivých látek bohužel nezbavíme.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hindustantimes, TheGuardian