Otestujte si svůj sluch v jednoduchém testu. Výsledek může odhalit problém

Jak by každý jistě souhlasil, sluch máme jen jeden. Proto čas od času není špatné ověřit si, jak na tom se schopností slyšet jsme. A zjistit, zda se ke svým uším chováme tak, jak si zaslouží. Slyšíte dobře? A neděláte náhodou neúmyslně něco, co by vám do budoucna mohlo sluch seriózně poškodit?

Záleží na frekvenci

Naše uši stárnou a bohužel je přirozené, že čím je člověk starší, tím hůř slyší. Ve videu, které je uvedeno ve zdrojích pod článkem, si můžete otestovat, jak jste na tom vy. Jaké frekvence byste v kterém věku měli být schopni slyšet?

  • Všichni – 8000 Hz
  • Lidé nad 40 let – 12000 Hz
  • Lidé nad 30 let – 15000 Hz
  • Lidé nad 24 let – 16000 Hz
  • Lidé ve věku 23-24 let – 17000 Hz
  • Lidé ve věku 20-23 let – 18000 Hz
  • Lidé pod 20 let – 19000 Hz

Náš sluch ovlivňuje spoustu faktorů, těmi nejzávažnějšími jsou genetika, porod a nemoci, ale to neznamená, že způsob, jakým žijete váš sluch neovlivňuje.  

Jak používat sluchátka?

Sluchátka jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Snažte se eliminovat dobu, kdy je aktivně používáte. Pokud potřebujete sluchátka k práci, volte raději sluchátka na uši než do uší. A místo abyste vysokou hudbou ve sluchátkách přebíjeli hluk okolí, raději se snažte eliminovat ostatní zvuky tak, abyste nemuseli příliš zvedat hlasitost.

Práce v hlučném prostředí

Stavba, dílna, bary, diskotéky, doprava, prostě jakékoliv pracovní prostředí, které je hlučné, rozhodně negativně ovlivňuje váš sluch. Pokud to jen trochu jde, začněte v práci nosit špunty do uší nebo anti hluková sluchátka, vaše uši vám jednou poděkují.

Volný čas

Každý se chce bavit, ale nejlépe, když to nebude na úkor vašeho zdraví. Koncerty, diskotéky a další hlučné akce vybízejí k používání špuntů nebo tlumičů hluku.

Zdroj: YouTube

Pozor na čištění uší

Vatovými tyčinkami často napácháme více škody než užitku. Vatová tyčinka slouží na vytření nečistot z vnějších částí ucha, často její pomocí však zarazíme špínu dovnitř. Proto se raději na ORL informujte o zdravých, správných a bezpečných metodách čištění uší.

Nebojte se jít k doktorovi

Na ušním nosním krčním vám rádi nejen poradí, ale v případě potřeby také uši propláchnou a při jakémkoliv, byť sebemenším podezření na ztrátu sluchu sluch zkontrolují. Neváhejte a objednejte se.

Prevence u dětí

Jakožto dospělí myslete na své děti a nepouštějte zbytečně nahlas televizi nebo rádio a vyhněte se místům s vysokou hladinou decibelů. Nepořizujte příliš hlasité hračky, které si dítě bude přikládat k uchu. Pamatujte, že děti slyší ještě mnohem lépe než vy.

Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube, Medicalnewstoday, Sense