Pijte pravidelně majoránkový čaj. Pro tělo má téměř magické účinky

Majoránka není pouze bylinka, která se používá na dochucení bramboráků nebo gulášové polévky. Její blahodárné účinky byste měli znát. Stejně jako staří Egypťané, kteří dokonce majoránku využívali k balzamování. Do Evropy se majoránka dostala ze severní Afriky ve středověku a od té doby patří mezi nejpěstovanější a nejpoužívanější bylinky u nás.

Majoránka se sbírá od června do srpna, tedy ještě před rozkvětem. Sbírat byste ji měli za slunného dne, protože je vhodné ji sbírat naprosto suchou a voňavou. Majoránkovou nať s listy usušte na stinném a suchém místě. Po uschnutí z natě otrhejte listy a ty poté zavřete do vzduchotěsné nádoby.

Léčivé účinky majoránky

Majoránka obsahuje silice, monoterpeny, triterpeny, arbutin, flavonoidy a třísloviny. V léčitelství se majoránka používá především pro její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Je tedy vhodná při rozčilení, stresech, nespavosti, bolestech hlavy a pocitech slabosti. Pro své uvolňující účinky se často používá i v aromaterapii. Ženy by po majoránce měly sáhnout v případě, že trpí bolestivou menstruací nebo mají problém s tvorbou mateřského mléka. Majoránka také snižuje krevní tlak a cholesterol. Díky jejím protizánětlivým účinkům ji můžete na záněty používat nejen ve formě čaje, ale i obkladů a mastí. Hodit se vám bude při bolestech zubů, svalových křečích nebo při horečce.

Foto: Shutterstock

Příprava čaje z majoránky

Příprava čaje je velmi jednoduchá. Na jeden šálek majoránkového čaje vám postačí zalít lžičku usušené majoránky horkou vodou a nechat 3 minuty louhovat. Majoránka podporuje trávení a zlepšuje činnost žaludku a střev. Majoránkový čaj proto pijte pravidelně, pokud trpíte plynatostí, průjmy nebo zácpami. Čaj z majoránky vám přijde k užitku i v případě nachlazení. Čaj má totiž antivirové a antiseptické účinky a využijete ho i při desinfekci ústí dutiny, tedy při kloktání. Nemusíte tak kupovat drahé a chemické ústní vody. Čaj se doporučuje i jako přírodní doplňující léčba po infarktu myokardu.

Foto: Freepik, zdroj: RxList, Indigo-herbs