Zkuste si dát pod polštář česnek. Naši předci věděli, proč to dělali

O blahodárných účincích česneku na lidské zdraví jste už určitě někdy slyšeli. A možná ho dokonce pravidelně jíte. Konzumací česneku se totiž zbavíte únavy a získáte fyzickou sílu a odolnost. Napadlo vás někdy dát si ho na noc pod polštář? Že nevěříte na upíry? Nebojte, ty s ním zahánět nebudeme, leda by byly součástí vašich nočních můr. Česnek pod polštářem vám totiž překvapivě zajistí klidný spánek.

Jak jste na tom se spánkem?

Spánek je pro náš život velmi důležitý, regeneruje naše tělo i mysl. Když dostatečně a kvalitně spíme jsme zkrátka v pohodě, máme dobrou náladu, cítíme se silní a daří se nám. Když ne, jsme podráždění, bolí nás hlava a vše nám doslova padá z rukou. Pokud trpíte nespavostí, vyzkoušejte tento jednoduchý způsob, který znali lidé od pradávna. Pomůže vám, pokud se vám nedaří usnout i pokud se budíte uprostřed noci.

Česnek pomáhá při usínání

Každý, kdo přišel do styku s česnekem, zná jeho nezaměnitelné štiplavé aroma. Za to jsou zodpovědné sloučeniny síry, které se v česneku vyskytují. Nejznámější z nich je alicin. Pokud se z česneku toto aroma uvolňuje a vy ho inhalujete, je nastartován váš spánkový cyklus a vy začínáte usínat. Může se stát, že jdete spát nachlazení a s ucpaným nosem se vám špatně dýchá. Silná česneková vůně vám pomůže uvolnit hlen z dýchacích cest.

Kvalitu spánku podpoříte i konzumací česneku, obsahuje totiž minerály vápník, hořčík, fosfor, zinek a vitamíny B6 a C, které přispívají k uvolnění organismu.

Foto: Freepik

Dodá energii a zabrání únavě

Česnek je možné používat také k prevenci únavy. Pokud jíte česnek během fyzické zátěže, dokáže zvýšit vaši vytrvalost a snížit vaši fyzickou únavu. Ne nadarmo ho staré civilizace používali pro zvýšení síly a pracovního výkonu. Konzumací česneku můžete tělu dodat fosfor a měď, jejichž nedostatek je rizikovým faktorem pro vznik únavového syndromu. Látky obsažené v česneku například thiamin a selen také významně podporují funkce imunitního systému. Virová onemocnění jako chřipka se vám po pravidelné konzumaci česneku vyhnou obloukem nebo budou mít velmi lehký průběh.

Každý den jeden stroužek

Chcete tento prastarý lék na nespavost vyzkoušet? Oddělte z česneku jeden stroužek a neloupejte ho. Večer, než půjdete spát, ho vložte pod polštář. Ráno ho vyndejte a večer na jeho místo dejte opět čerstvý stroužek. Pokud chcete z česneku získat veškeré účinné látky a nevadí vám jeho dráždivá chuť, můžete denně konzumovat právě jeden syrový stroužek. Pro zjemnění chuti a zápachu doporučujeme smíchat ho s olejem a petrželkou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Timesofindia, Themontserratreporter