Plíseň v pračce může způsobit neplechu. Ani nevíte, že ji tam máte

Plíseň v pračce je častý problém, o kterém spousta lidí nemá ani tušení. Ve vlhkém prostředí pračky a vysokých teplotách se jí daří velmi dobře. Plíseň nemusí být pouhým okem viditelná, ale zaručeně ji poznáte podle nepříjemného zápachu, který se line z bubnu vaší pračky a také dle toho, že vaše prádlo nevoní tak jako dřív.

Jak se zbavit plísně v pračce

Pokud máte podezření, že se vám v pračce usídlila plíseň, okamžitě pračku vyčistěte. Skvěle vám k tomu poslouží bělidlo. Vyčistěte důkladně s jeho pomocí celou pračku. Nezapomeňte kromě bubnu věnovat pozornost i okolí dvířek nebo gumovému těsnění. Zaměřte se také na filtr a zásobník na prací prostředky.

Zaručeným pomocníkem vám v boji proti plísni bude také kombinace jedlé sody a octa. Nasypte do bubnu pračky dva hrnky jedlé sody a do zásobníku na prací prostředky nalijte ocet. Následně pračku zapněte na nejvyšší teplotu a dlouhý cyklus. Perte na prázdno, bez prádla. Nechte čistící prostředky naplno působit. Tento způsob čistění vám pomůže odstranit z pračky nejen plíseň, ale i vodní kámen.

Foto: Shutterstock

Plísni v pračce lze předejít

Plíseň se nejčastěji vyskytuje v gumovém těsnění po obvodu pračky. Najdete ji ale i ve filtru, v trubkách nebo zásobníku na prací prostředky. Usazování nečistot lze předejít tím, že před každým praním pečlivě zkontrolujete kapsy oblečení, jestli se v nich nenachází například papírový kapesník, jízdenky na autobus nebo milostné psaní. Papír by se vám totiž mohl v pračce roztrhat a nejen, že by vám vytvořil nepříjemný povlak na oblečení a museli byste ho prát nejspíše znovu, také vám dost nepříjemně zanese pračku.

Po doprání nechávejte pračku otevřenou, aby se z ní odvětrala vlhkost a to stejné udělejte i s přihrádkou na prací prostředky. Pravidelně také pračku čistěte od nečistot a zbytků pracího prášku. Pro správnou prevenci minimálně dvakrát ročně pračku vyčistěte pomocí kombinace jedlé sody a octa.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, Ohsospotless