Bylinné čaje, které působí skoro jako prášek na spaní

Kvalitní spánek v noci je důležitým prvkem pro naše správné fungování během dne. Pokud nám schází, projeví se to nejen na naší náladě, ale i celkovém vzhledu. Sami víme, že stačí jedna probdělá noc a ostatní to na nás druhý den hned poznají. Nemusí se hned jednat o celonoční party se spoustou alkoholu. Za špatný spánek může i přemíra stresu nebo zdravotní problémy (například chronická bolest).

Bylinky se zklidňujícím účinkem

Cesta ke kvalitnímu spánku, nemusí vést jen chemickou cestou ve formě tabletek na spaní. Příroda nám nabízí celou řadu účinných bylinek, které nám pomohou v klidu usnout i bez léků na předpis.

První z takových je kozlík lékařský, který obsahuje látky se zklidňujícím účinkem. Usnete rychleji a váš spánek bude mnohem kvalitnější. Čaj z kozlíku se vyznačuje svou zemitou chutí a silným aromatem, což některým jedincům může vadit. Proto se doporučuje jej dochutit lžící medu.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na oblíbený heřmánek, který je rovněž využíván pro své sedativní účinky.

Levandule je oblíbená především díky svému nezaměnitelnému aroma. Nejen inhalace esenciálních olejů, ale i pití levandulového čaje nám může pomáhat ke zklidnění. Ne nadarmo spousta bylinných směsí pro podporu spánku obsahuje právě levanduli. Nicméně bylo prokázáno, že levandule řeší problémy se spánkem pouze krátkodobě.

Meduňka lékařská je dalším známým pomocníkem při problémech se spánkem. Její blahodárné účinky znali již v antickém Římě. Vedle toho zmírňuje depresivní nálady a úzkosti. Navíc obsahuje látky, které dokáží bojovat proti virům a bakteriím. Meduňkový čaj nemusíte popíjet jen před spaním – můžete si bez obav dopřát až tři šálky denně.

Pro klidný spánek je vhodná i mučenka, která navíc dokáže zmírnit bolesti a křeče během menstruace.

Foto: Shutterstock

Spánková hygiena

Samotné bylinky nic nezmůžou, nebudete-li dodržovat spánkovou hygienu. V první řadě vynechte kofein. Večerní šálek kávy může zcela vystřídat večerní šálek bylinkového čaje. Minimálně 3 hodiny před spaním se vyvarujte alkoholu a cigaretám. Pokud pravidelně cvičíte, nezapomeňte, že doba mezi cvičením spánkem by měla trvat v rozmezí 1 až 2 hodin. Vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu a nespěte přes den (krátký spánek po obědě vám však neuškodí). V ložnici mějte zatemněno a před spánkem relaxujte. Neméně důležitá je i teplota místnosti. Pro ložnici je ideální teplotní rozsah mezi 15 až 19 °C.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sleepfoundation, Insider