Pohlaví dítěte je možné určit už ze spermie, zjistili vědci

Díky nové chemické léčbě, která umí oddělit mužšké a ženské spermie, by si jednoho dne mohly páry v rámci IVF cyklu sami vybrat zda chtějí holčičku, nebo chlapečka, a to už na samotném počátku. Tato technika byla zatím vyzkoušena na myších, kdy vědci vyprodukovali vrh, který byl z 90 % mužský.

Rychlejší mužské a pomalejší ženské spermie

Vědci objevili, že spermie s chromozomem X (samičí) byla upozaděna, když byla přidána určitá chemická látka, zatímco spermie s chromosomem (samčí) Y prospívala.

Podle experimentů publikovaných v Plos Biology vědci zjistili, že při pokusech s myším spermatem se při použití rychlejších spermií v rámci jednoho vrhu narodilo 90 % samců. Když byly použity pomalejší spermie, vrhy byly z 81 % samice.

Chromozom X má mnoho genů, zatímco kratší mužský chromozom Y jich má méně, a tento rozdíl v genové expresi znamená, že mezi nimi můžeme rozlišovat. Vědci vedení Masayuki Shimadou z Hirošimské univerzity věří, že tato technika bude pravděpodobně použitelná i pro jiné savce.

Tento proces – který by mohl být jednoduchý a levný na provedení – nepoškozuje DNA spermií a mohl by výrazně zjednodušit výběr pohlaví v rámci IVF cyklu, nebo k reprodukci u hospodářských zvířat, tvrdí vědci.

Etické otazníky jsou zatím silnější

Vědci tvrdí, že tuto metodu již použili k selektivní produkci samců a samic u skotu a prasat, nicméně žádný výzkum o tom zveřejněn nebyl.

V současné době není zákonné vybrat pohlaví dítěte během IVF cyklu a zároveň to vyvolává hodně etických otázek spojených se sociálním inženýrstvím. Ve výjimečných případech je ale možné do dělohy implantovat embryo určitého pohlaví. Děje se tak tehdy, kdy by druhé pohlaví mohlo být geneticky zatíženo vadou některého z rodičů.

Dr. Peter Ellis z University of Kent School of Biosciences, který se nezúčastnil výzkumu, uvedl, že výsledky mohou být velmi významné: „Tato studie překvapivě tvrdí, že na spermatických buňkách nesoucích X a Y jsou markery buněčného povrchu, které je označují a selektivně ovlivňují jejich funkci. Tento typ markeru byl hledán po mnoho let v mnoha různých druzích, ale zatím bez úspěchu“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *