ERA test pomůže zjistit, kdy je děloha optimálně připravená na přenos embrya v rámci IVF

Pakliže už se dlouho snažíte otěhotnět, a kromě přirozených pokusů nevyšly ani cykly IVF, do kterých jste vkládali taková očekávání, může se stát, že vám lékař poradí podstoupení takzvaného ERA testu.

Nalijme si čistého vína. Přestože reprodukční kliniky budí zdání, že dokáží pomoct drtivé většině neplodných párů takzvaně “na první dobrou”, není tomu tak. Obvykle je snaha o těhotenství během na poměrně dlouhou trať, na které se nevyhnete řadě zklamaných nadějí, smutku a možná i zoufalství.

Když to nejde ani s IVF

Bohužel existují i páry, které mají problém s otěhotněním pomocí in vitro fertilizace, a to i s použitím veškerých možných podpůrných metod, jako je například ICSI. A rovnou vám řekneme, že takových párů není málo. Vždyť úspěšnost jednoho cyklu umělého oplodnění se pohybuje kolem 25 %. V případě KETu, tedy kryoembryotransferu, je statisticky ještě nižší, byť někteří odborníci tuto metodu upřednostňují.

Pokud se dlouhodobě nedaří otěhotnět formami asistované reprodukce, pravděpodobně vám lékaři nejprve poradí zaměřit se na embrya. Ta je možné testovat prostřednictvím preimplantačního genetického screeningu (PGS), který by měl ukázat životaschopnost transferovaného embrya a výrazně tak zvýšit úspěšnost pokusu. Jde ale jen o jednu část složité skládanky, kterou mohou sabotovat části jiné. Rána po neúspěšném transferu embrya vyšetřeného PGS je velká, ale i tehdy je možné pokračovat v pokusech s novými znalostmi.

Umožňuje to například zmíněný ERA test. Zkratka v názvu vyjadřuje “Endrometrial Receptivity Analysis”. Pokud to trochu krkolomně přeložíme, pak je to analýza receptivity endometria. Pojďme si to rozebrat trochu podrobněji.

Co je endometrium?

Abychom tomu, co ERA test vlastně dělá, porozuměli, musíme si nejprve vysvětlit, co je to  ono endometrium. Ostatně, znalost endometria se hodí kdykoliv, ať už chcete otěhotnět přirozeně nebo po umělém oplodnění. Endometrium vždy hraje důležitou roli v načasování početí.

Endometrium je tkáň, která je – zjednodušeně řečeno – výstélkou dělohy. Právě do ní se embryo má v ideálním případě zavrtat a implantovat. Existuje přitom jistý časový úsek, kdy je endometrium optimálně připraveno na implantaci embrya. Ale jak už to tak bývá, tento ideální čas je u každé ženy trochu jiný. Někdy může být od normálu vychýlen více, jindy méně. Každopádně podle řady odborníků je vhodná chvíle pro transfer embrya naprosto zásadní pro výsledek IVF. Právě špatné časové okno pro transfer tedy může být důvodem předchozích neúspěšných pokusů, přestože vám lékaři vždy říkali, že vše vypadá dobře a samotné embryo bylo ve skvělém stavu.

Stav endometria lze sice už docela dlouhou dobu odhadovat na základě ultrazvuku, kdy je možné změřit například jeho tloušťku. ERA test se ale zdá být přeci jen preciznějším, když zkoumá jedinečný set informací a na základě toho vyhodnotí, kdy je nejlepší doba pro budoucí vložení embrya.

Jak ERA test funguje?

Celou anabází je třeba začít optimálně v cyklu, který předchází cyklu, ve kterém je plánován přenos embrya. Je tak možné ji kombinovat s novým IVF pokusem, kdy vám v jednom cyklu bude odebráno vajíčko a také provedena biopsie dělohy právě pro ERA test. Odebírá se jen malý vzorek endometria pro podrobnější prozkoumání.

Vzorek je následně odeslán do laboratoře, kde je provedena molekulární analýza, jež určí hladiny exprese celkem 248 genů, o nichž se ví, že se podílejí na receptivitě endometria.

Výsledky pak dají poměrně jasnou odpověď. Tu by s vámi měl konzultovat reprodukční endokrinolog. Vypadat ale mohou v zásadě takto:

Pre-receptivní endometrium: To znamená, že vaše endometrium v době odběru nebylo připraveno na implantaci embrya a že toto období proto není pro transfer ideální. Výsledky budou obsahovat doporučení, kdy je transfer vhodné provést.

Receptivní: V tomto případě bylo endometrium v době biopsie připraveno zcela optimálně a embryo tak mělo vše potřebné pro implantaci. V dalším cyklu je tedy třeba využít tento časový úsek.

Post-receptivní: Test zjistil, že endometrium už dosáhlo svého ideálního stavu, ale v době biopsie už opět ustupovalo. Výsledky opět budou obsahovat doporučení pro transfer embrya.

Jaká je úspěšnost ERA testu?

Míru zvýšení úspěšnosti je třeba vždy brát s trochou rezervy, protože ERA test je také poměrně velký byznys, a často zmiňované studie, které se ohánějí opravdu skvělými výsledky, jsou financované společností, která test provádí. Pokud tak chcete toto číslo, jde o zvýšení úspěšnosti o celých 73 % v případě, že transfery embrya byly provedeny na základě výsledků testu. Toto číslo může být trochu přepálené, na druhou stranu odborníci se shodují, že stav endometria je pro správnou implantaci embrya skutečně zásadní a ERA test ho dokáže s jistou dávkou úspěšnosti zjistit.

Pro koho je test ERA vhodný

Součástí ERA testu je invazivní odběr tkáně dělohy, a tak obvykle není metodou první volby. Souvisí s tím také skutečnost, že pacienti si musí celé vyšetření hradit sami. Zdravotní pojišťovny na něj nepřispívají. Obvykle se tak nejprve zkusí několik transferů bez testu, a teprve když se nedaří, je dobré zvážit tuto možnost. Hlavní indikace k testu jsou následující:

  • Pokud máte za sebou 2 a více neúspěšných embryotransferů.
  • Pokud máte pochybnosti o svém endometriu.
  • Pokud jste prodělala neúspěšnou implantaci vysoce kvalitních embryí.
  • Pokud jste prodělala více biochemických těhotenství.

Kolik ERA test stojí

Jak už jsme zmínili, tento test je jakousi nadstavbou pro běžné metody umělého oplodnění, které hradí zdravotní pojišťovny. Pokud tak o něj projevíte zájem, je třeba si ho celý uhradit v režimu samoplátce. Platba obvykle obsahuje pohovor, odběr vzorku, dopravné do laboratoře a konzultaci výsledků. Cena za takový balíček se pohybuje kolem 20 000 Kč, v závislosti na zvoleném centru reprodukční medicíny.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949105/

https://www.inspire.com/groups/finding-a-resolution-for-infertility/discussion/era-test-worth-it/

https://www.remembryo.com/era-test/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *