Připravte si chlebíčky, jak je dělali u slavného Paukerta. Celé je to o tom, jak správně namazat veku

Chlebíčky jsou nedílnou součástí každé pořádné oslavy. Tímto občerstvením se zavděčíte opravdu všem a při přípravě nemusíte oplývat velkým kulinářským uměním. Víte, že chlebíčky se v českých domácnostech uchytili už před více než sto lety? Může za to majitel lahůdkářství Jan Paukert. Zajímavá vás, jak si chlebíčky připravit podle původního receptu? Řekneme vám, jak na to.

Za vše může nově otevřené lahůdkářství

Klasické české chlebíčky v cizině nenajdete. Cizinci se proto nad nimi často podivují a nazývají je „otevřenými sendviči“. Češi ale na tohle své kulturní bohatství nedají dopustit už od roku 1916, kdy je v současné podobě začal poprvé připravovat Jan Paukert ve svém pražském lahůdkářství. Lahůdkářství manželů Paukertových bylo na svou dobu velmi moderní a pyšnilo se širokou nabídkou zboží i z ciziny. Na pultech nechyběla francouzská vína, bavorské uzeniny nebo mořské plody.

Jak vznikly chlebíčky

Proslulé lahůdkářství si oblíbil i umělec Jan Skramlík, který si do něj chodil pro nejrůznější pochoutky. Klasické obložené chleby mu ale nebyly příliš po chuti a proto Jana Paukerta požádal, aby mu připravil nějaký obložený chléb tak na tři kousnutí. A oblíbené chlebíčky byly na světě. Chlebíčky se staly tak populární, že patřily mezi nejvyhledávanější pochutiny z nabídky. Chodily na ně i takové hvězdy jako Hugo Haas, Lída Bárová nebo Ema Destinnová.

Foto: Shutterstock

Jak připravit správný chlebíček

Mezi nejoblíbenější chlebíčky patřil tenkrát, stejně jako dnes, chlebíček s bramborovým salátem. Jak si tedy připravit skvělé chlebíčky dle Jana Paukerta? Nejdůležitější jsou kvalitní ingredience. Začíná to už od čerstvé veky, kterou je potřeba správně namazat. Polovinu veky je třeba namazat máslem a druhou polovinu bramborovým salátem. Na vrstvách byste rozhodně šetřit neměli, a to nejen kvůli chuti. Silné vrstvy dobře udrží i další ingredience, které na chlebíček patří. Na polovině chlebíčku s bramborovým salátem by měl být přehnutý plátek šunky. Na části namazané máslem patří kolečka uherského salámu smotaná do ruliček. Na chlebíčku také nesmí chybět čtvrtka vajíčka uvařeného natvrdo, čtvrtka rajčete a kyselá okurka. A takhle chutná originální chlebíček. Dobrou chuť.

Foto: Shutterstock, zdroj: i60, e15