Připravte si skvělé palačinky. Jaký použít tuk a jaká mouka je na to ta nejlepší

Palačinky jsou vděčným pokrmem snad pro každého. Nejen, že se velice snadno připravují, ale nabízejí i různé možnosti podávání, ať už nasladko nebo ve slaných variantách. Když dodržíme pár základních pravidel, budeme mít perfektní palačinky pokaždé, když se do nich pustíme.

Prosátá mouka, žádný cukr

Prvním pravidlem je důkladné prosátí všech sypkých surovin. Prosátím zabráníme tomu, aby se nám v těstu tvořily hrudky. Společně s moukou nesmíme zapomenout prosát i onu špetku soli, která se do palačinek přidává pro zvýraznění chutí. Mouku můžeme použít hladkou nebo i polohrubou. S polohrubou moukou docílíme křupavého povrchu.

Vedle soli je jakousi ingrediencí „navíc“ také máslo. Pouhé dvě lžičky rozpuštěného másla dodají palačinkám vláčnost a bohatší chuť.

Mnoho amatérských kuchařů nevynechá cukr, který by se do palačinkového těsta přidávat vůbec neměl. Cukr totiž karamelizuje a při smažení tak dělá neplechu – palačinky se pak přichycují k pánvi. Většina náplní (jako je třeba marmeláda či oblíbená nutella) je navíc sladká více než dost, takže vynecháním cukru nic nezkazíte.

Foto: Shutterstock

Těsto musí odpočívat

Před samotným smažením nechte hotové těsto alespoň 30 minut odležet. Mouka potřebuje čas na to, aby dostatečně nabobtnala. Po odležení nezapomeňte směs pořádně promíchat.

Na smažení palačinek je ideální mít to správné nádobí. Pánev určená na palačinky má nízký okraj a disponuje nepřilnavým povrchem. Zpravidla se prodává o průměru 25 cm. Stejnou službu vám však prokáže i obyčejná nerezová nebo teflonová pánev.

Sádlo nebo rostlinný olej

A jaký tuk použít, aby se nám palačinky nelepily? Nejlepší je příprava na vepřovém sádle. Ale nic nezkazíte ani použitím přepuštěného másla (ghí), popřípadě slunečnicového nebo řepkového oleje. Důležité je nechat pánev vždy pořádně rozehřát a až poté přidat tuk.

Foto: Shutterstock, zdroj: Allrecipes, Apetitonline