Rozpoznejte stříbro od padělku. Je na to jednoduchý trik s obyčejnou křídou

Máte doma stříbrné šperky, ale nejste si jisti pravostí materiálu? Máme pro vás jeden vyzkoušený trik, díky kterému poznáte, jestli náhodou nejde o padělek.

Stříbro patří mezi hodnotné drahé kovy. Odolává korozi a oxidaci a i po letech může zářit jako nový, pokud se o něj dobře staráte a čistíte ho. Každý stříbrný šperk má na sobě puncovní značku, která určuje ryzost drahých kovů. Někdy, zejména, máte-li stříbrný šperk doma už dlouhou dobu, může být značka nečitelná. 

Nevíte, zda je váš šperk z pravého stříbra, nebo jestli se jedná o levnou napodobeninu, nemající vůbec žádnou hodnotu? Poznat to můžete během okamžiku a postačí vám k tomu obyčejná bílá křída, kterou seženete v každém papírnictví. 

Trik s křídou stříbro odhalí

Vezměte si klasickou bílou křídu a pokuste se udělat na váš šperk čáru. Pokud pod ní šperk zčerná, jedná se o pravé stříbro. Jestli se nic nestane,máte v rukou bohužel pouhou napodobeninu. Někdy jsou šperky velmi drobné a je těžké je křídou pomalovat. Jestli se vám to nepodaří, jsou tu ještě jiné možnosti, jak poznat kvalitu šperku. 

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte magnet nebo led

Stříbro je kov, který není magnetický. Vezměte si obyčejný magnet, který třeba máte na lednici a podrobte svůj šperk tomuto velmi jednoduchému testu. Pokud se vám magnet na šperk přichytí, rozhodně se nejedná o stříbro, ale pravděpodobně je vyroben ze železa. Tento test však bohužel není stoprocentní. Jestli totiž magnet na váš šperk nepřilne, může být vyroben ještě z jiného nemagnetického kovu. Takže jistotu, že je ze stříbra, v tomto případě nemáte. Zajímavý je také test s ledem. Stříbro vyniká vysokou tepelnou vodivostí. Pokud dáte kostku ledu na pravé stříbro, neuvěřitelně rychle se vám roztaje. Jiné kovy vám budou reagovat o poznání pomaleji. 

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, Jewelersmutual