Skvělý zelený nápoj. Mladý ječmen vám pomůže s přebytečnými kily i hormony

Hledáte-li pro sebe novou superpotravinu, která je nabitá spoustou vitaminů, zkuste využít účinků mladého ječmene. Jedná se o klasy nedozrálého ječmene setého, který právě v tomto stavu obsahuje nejvíce prospěšných látek. Tyto pak dokážou skvěle nakopnout váš metabolismus, očistit tělo od škodlivin i posílit imunitu.

Klasy zpracované na zelený prášek

Zelený ječmen se sklízí ještě před dozráním, kdy jednotlivé klasy spíše připomínají stébla trávy. Ty se poté šetrně lisují, aby se zbavily šťávy. Takto zpracované klasy se posléze suší. Výsledným produktem je typický zelený prášek, z něhož se připravuje nápoj.

Zdravotní zázrak

A co vše dělá z mladého ječmene superpotravinu? V první řadě to je jistě obsah vitaminů skupiny B společně s vitaminy C, E, H (biotin) a K. Vitaminy skupiny B se významně podílejí na trávení sacharidů i bílkovin. Rovněž mají vliv na správnou funkci mozku a nervových buněk a regulují hladinu ženských hormonů. Biotin pak podporuje jejich vstřebávání. Vitamin C je silným antioxidantem, který hraje podstatnou roli v obranyschopnosti organismu. Díky němu také vděčíme za zdravé vlasy, kůži, svaly i zrak. Stejně jako „céčko“ i vitamin E patří mezi antioxidanty. Ještě k tomu navíc chrání srdce a má podíl na reprodukčním zdraví. Poslední zmíněný, vitamin K, se stará o srážlivost krve.

Aby toho nebylo málo, je tu vedle vitaminů ještě celá řada minerálních látek. Mezi ně patří například hořčík a draslík pro zajištění správné funkce nervové soustavy, svalů a srdce. Neméně důležitým prvkem je vápník zodpovědný za stav kostí a zubů. Přítomnost jódu působí příznivě na funkci štítné žlázy.

Foto: Shutterstock

Pryč s únavou i se špatným zažíváním

Pitím šťávy ze zeleného ječmene nastartujete metabolismus a podpoříte tak očistný proces těla. Nejen, že se zbavíte škodlivých látek, ale také nastartujete rychlejší spalování tuků. Kromě jiného dojde k výraznému zlepšení kvality spánku. Látky obsažené v ječmenném v nápoji navíc pomáhají udržet mírně zásadité prostředí. Překyselení organismu totiž může vést k problémům se zažíváním včetně nepříjemného pálení žáhy. Vedle toho můžete stále pociťovat únavu, bez ohledu na to, kolik hodin jste zrovna spali. Mohou se dokonce objevit i kožní problémy. Proto je udržování správného prostředí v těle tolik důležité. Nezapomeňte však, že pravidelné popíjení zmíněného „zázračného“ nápoje by měla doprovázet i zdravá životospráva.

Foto: Shutterstock, zdroj: Indianhealthyrecipes