Vejce Benedikt Češi milují. Takhle je připravuje Radek Kašpárek

Snídáte rádi vejce? Připravte si vejce Benedikt podle Radka Kašpárka. Není to až tak složité a výsledek je geniální!

Vejce představují jednu z klasických snídaní v českých kuchyních. Milujeme vajíčka natrvdo, naměkko, nahniličku, vejce míchaná i vaječné omelety. Už jste někdy připravovali vejce Benedikt? Pokud si myslíte, že se jedná o příliš složitý recept, jste na omylu. Vejce Benedikt zvládnete i vy.

Co je vejce Benedikt a odkud se vzal recept

Vejce Benedikt je vlastně ztracené vejce podávané na opečené briošce, na kterou se postupně servíruje list salátu a opečená šunka. To celé se přelije holandskou omáčkou. Zní to báječně, nemyslíte? 

Povídá se, že vejce Benedikt, tak jak ho známe, připravil poprvé jeden kuchař v luxusním newyorském hotelu Waldorf Astoria známému burzovnímu makléři, který se jmenoval Lemuel Benedict. Psal se rok 1894. Pan Benedict se večer opil a ráno si vyprosil připravit vajíčka tak, aby mu pomohla zbavit se kocoviny. Kuchař mu připravil toto vejce. Tím údajně vznikl geniální pokrm a jeho jméno.

Recept na dokonalé vejce Benedikt

Na jedné pánvi si opečte briošku a na jiné šunku od kosti. Na holandskou omáčku budete potřebovat tři žloutky. Přidejte k nim sůl a pepř, deci bílého vína a lžíci bílého vinného octa. Míchejte tuto směs metličkou ve vodní lázni, dokud se z ní nestane hustá pěna. Postupně přidejte pět lžic přepuštěného másla a máte hotovo.

Foto: Shutterstock

A teď to nejdůležitější – ztracené vejce

Ztracená vejce bývají výzvou. Nebojte se toho. Uvařte vodu, přidejte lžíci octa a udělejte v ní pomocí metličky vír. Do něj rozklepněte vejce a vařte na slabém plameni 3-4 minuty. Je třeba, aby byl bílek tuhý a žloutek ještě tekutý. Vejce pak vyndejte a nechejte okapat.

Hotové vejce Benedikt se připraví tak, že na opečené briošky dáte plátek listového salátu, opečenou šunku a na ní položíte ztracené vejce. To vše přelijte dostatečným množstvím holandské omáčky. Nechte si chutnat!

Zdroj: YouTube

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, YouTube