Slupky z jablek ještě použijte. Pomůžou vám s hubnutím a úklidem

Pečete často doma štrúdl? A zbylé slupky končí v koši nebo na kompostu? Zkuste je příště nevyhazovat a místo toho z nich vyrobte jablečný ocet. Je totiž výborným doplňkem do omáček a salátů, skvěle zafunguje při čištění organismu a pomůže vám vypořádat se s nečistotami v domácnosti.

Jablečný ocet

Jablečný ocet vzniká kvašením jablek a nadále si zachovává jejich vůni a chuť. Pro jeho výrobu můžete použít jablečné slupky nebo okrájené zbytky jablek s jadérky. Jak postupovat?

Nalijte do čisté sklenice 1 l teplé vody, přidejte dvě lžíce cukru a nechte rozpustit. Pak do sklenice vložte zhruba 1 kg slupek a jadřinců a důkladně promíchejte. Sklenici zakryjte gázou nebo lněným hadříkem a upevněte provázkem nebo gumičkou. Nechte stát 4 – 6 týdnů na teplém a slunném místě a jednou denně směs promíchejte. Na povrchu se vytvoří pěna, což značí, že dochází ke kvašení. Až pěna zmizí, bude to znamenat, že máte hotovo. Směs přeceďte a váš domácí jablečný ocet nalijte do sklenice. Můžete ho použít hned nebo ho uskladnit v lednici.

Foto: Shutterstock

Využijte ho při hubnutí

Držíte dietu a pracidelně cvičíte? V jablečném octu máte skvělého pomocníka. Má úžasné vlastnosti, které vám pomohou při hubnutí. Podporuje trávení a spalování tuků, reguluje hladinu cukru v krvi a čistí tělo od toxinů. Smíchejte dvě polévkové lžíce octa se sklenicí vařené vody a tuto směs pijte jednou denně.

Zbavte se nečistot a zápachu

Dáváte přednost ekologickým čističům před chemickými? Pak je pro vás jablečný ocet to pravé. Skvěle odstraní nečistoty v kuchyni a koupelně. Můžete s ním vyčistit kohoutky u umyvadla a dřezu. Mytí oken a skel s ním bude hračka. Stačí jen namočit hadřík a otřít s ním věci, které chcete umýt. Máte často špinavé boty a zdá se vám, že trochu zapáchají? Nezoufejte, otřete povrch hadříkem a nakonec jej dobře namočený vložte do bot. Uvidíte, že do rána bude nepříjemný zápach pryč.

Foto: Shutterstock, zdroj: goingzerowaste, theprairiehomestead