Španělský ptáček podle receptu Jana Punčocháře. Fígl s masem a cibulí

Jan Punčochář je známý český šéfkuchař a oblíbený porotce soutěže MasterChef. Vyzkoušejte jeho recept na španělského ptáčka a tipy na to, aby byl tento pokrm opravdu delikátní.

Španělský ptáček je jídlo, které známe už ze školních jídelen. Hovězí maso bylo mnohdy tuhé a omáčka přesolená. Španělský ptáček ale může být pokrm hodný vysoké gastronomie, když si dáte záležet na dobře zkaramelizované cibulce a postaráte se o to, aby bylo maso křehoučké a lahodné, zkrátka par excellence. Přesně tak, jak to dělá pan Punčochář.

Základ je v luxusní karamelizované cibulce

Pokud trochu plavete v receptu, trochu vám ho připomeneme. Hovězí roštěnou očistěte a udělejte z ní stejně tenké plátky. Osolte, opepřete a potřete hořčicí. Na každý plátek dejte rozpůlený párek, půlku vejce a polovinu okurky. Zabalte, utáhněte a převažte kuchyňským provázkem. V hrnci na oleji rolky zprudka opečte ze všech stran. Vyjměte a na tuk dejte zkaramelizovat cibulku. A tady přichází na řadu skvělá rada pana šéfkuchaře. Restujte ji do tmava a zakápněte vodou. Nestačí to ale jednou, vždy je potřeba tento proces opakovat, a to klidně pětkrát, aby cibulka krásně zkaramelizovala. 

Závitky potom vraťte k cibulce a pečte při 170 °c asi 90 minut společně s vodou, snítkem tymiánu a lákem z použitých okurek. Rolky vyjměte a na tmavší předem připravenou jíšku přeceďte vzniklou omáčku. Vařte ji ještě přibližně 30 minut. Jestli budete chtít chuť masa ještě více zvýraznit, orestujte na pánvi špek, párek a cibulku a přidejte je spolu s vařeným vejcem do hotové omáčky.

Pozornost věnujte masu

Aby byl pokrm lahodný a maso křehké, můžete si pomoci ještě před samotným vařením. Jan Punčochář radí nechat čerstvé maso v lednici týden odležet. Pokud je opravdu čerstvé a kvalitní, nemusíte se bát, že se vám zkazí. Naopak krásně dozraje, bude křehčí a váš španělský ptáček delikátní.

Foto: Shutterstock