Rozpoznejte v lese místa, kde rostou houby. Hledejte vlhkost, ale i pařezy

Houbaři začínají mít žně a při každé výpravě do lesa jsou v očekávání, kolik hub jim skončí v košíku a jak budou veliké. Ti zkušení už ví, jak vypadají ta správná místa, na kterých houby hledat. Co ale v případě, že s houbařením teprve začínáte? Přinášíme vám tipy, jaká zákoutí v lese nenechat bez povšimnutí, abyste měli dostatek úlovků k přípravě vynikající smaženice.

Namiřte do toho správného lesa

Na houby se vydejte po vydatných deštích a počkejte na dobu, kdy ze země začnou vykukovat jejich kloboučky. Nefixujte se ale pouze na jeden les. Ne všechny druhy hub rostou ve všech lesech. V listnatých lesích se vyskytují především hřiby, ale můžete zde narazit i na kozáky nebo lišky. Ve smrkových lesích najdete především hřiby hnědé, hořčáky a hřiby kováře. Po cestě můžete narazit třeba i na lysohlávky. V borových nebo smíšených lesích natrefíte na hřib borový, klouzka, hřib hnědý, lišku nebo ryzec pravý a holubinky. Na houby můžete ale narazit i na mýtinách a loukách. Tam se objevují především žampiony, ale narazíte tu i na bedly.

Kde houby hledat a najít

Houby se vyskytují především na vlhkých místech. Poohlédněte se proto v lesích s vlhkým podkladem a poblíž potoků a řek. Houbám se také skvěle daří na místech, které jsou alespoň částečně zastíněné a na půdě, které je kyselá nebo vápenitá. Některým druhům hub se skvěle daří na tlejících místech, jako jsou pařezy, větve nebo listí a jehličí. Jiné zase najdete u hostitelských stromů, například dubů, buků a borovic.

Foto: Shutterstock

Hledání hub pro odvážné

Pokud pořád váháte, na které místo se vydat hledat houby, můžete se zkusit pozeptat zkušených houbařů, zdali vám prozradí jejich oblíbené plácky. Je ale velká pravděpodobnost, že se svým dotazem neuspějete, protože si houbaři tato místa často střeží jako oko v hlavě. Odvážnému ale štěstí přeje, a třeba narazíte na houbaře, který se s vámi o toto tajemství rád podělí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, Theforest.fandom