Startup Mojo chce z léčby neplodnosti a IVF odstranit faktor náhody

Ambiciózní startup Mojo nemá malé cíle. Chce učinit léčbu neplodnosti dostupnou širším masám tím, že ji zásadně zlevní. Toho docílí mimo jiné zapojením umělé inteligence a robotických technologií, které budou využity pro analýzu kvality spermií a vajíček, jež jsou následně použity v rámci in-vitro fertilizace (IVF). Podle zakladatele firmy, Mohameda Tahy, mohou náklady pro neplodné páry klesnout jen tehdy, když klesnou náklady jednotlivých reprodukčních klinik.

Investoři společnosti Mojo podle všeho věří. Od různých fondů získala v prvním kole financování 1,8 milionu dolarů, tedy přibližně 42 milionů korun.

Podrobná analýza spermie a vajíčka

Cílem naší technologie využívající umělou inteligenci je podívat se na spermii, podívat se na vajíčko, podívat se na data a zajistit, aby žena nebo pár dostal přesně ten druh léčby, případně embryo, které zajistí porod zdravého dítěte,“ uvedl Mohamed Taha pro magazín TechCrunch. „Role robotiky spočívá v zajištění toho, aby manipulace s bio materiály a procedury byly precizní a snížily časovou náročnost.

Mohamed Taha dostal nápad na svůj startup díky tomu, že mu coby studentovi lékař sdělil mylnou diagnózu problémů s ledvinami. Tehdy mu doktor doporučil zmražení spermií pro případ zhoršení jejich kvality a pokud by chtěl být v budoucnu otcem. Student tak začal docházet na pravidelné spermiogramy. „Neskutečně mě štvala jedna skutečnost,“ říká dnes Taha. „Kdykoliv jsem podstoupit spermiogram, výsledek byl jiný“.

Poté, co se rozhodl svou plodnost řešit a konzultoval ji s několika lékaři, obvykle slyšel něco ve smyslu: „Neměl bych se starat o svou plodnost – v nejhorším případě ode mě potřebují jedinou spermii“. Řekli mu, že jeho budoucí partnerka v podstatě veškerou léčbu odnese za něj. Doktoři také přiznali, že v léčbě mužské plodnosti neprobíhá takřka žádný výzkum a tedy je poměrně těžké posoudit skutečnou kvalitu spermií. Tedy zejména to, jaká spermie by mohla zajistit narození zdravého dítěte nebo naopak která povede jen k psychicky a fyzicky náročnému potratu. Poté, co se toto vše o IVF dozvěděl, začal litovat žen, protože na ně čeká skutečně tvrdý úděl.

Mužskou neplodnost nikdo neřeší

Je to naprostý blackbox,“ říká Taha o mužské neplodnosti. „Také jsem zjistil, že prakticky vše v rámci IVF a dalších metod asistované reprodukce probíhá manuálně. A téměř vše je také víceméně náhodné – vyberete náhodnou spermii a oplodníte s její pomocí náhodné vajíčko. V takovém případě nezbývá než věřit laboratornímu pracovníkovi, že alespoň trochu zvládá svou práci. Výsledkem je embryo, které vložíte do dělohy.

Zakladatele společnosti Mojo šokovala také další nepopiratelná skutečnost, a sice zcela běžné využívání praxe „metody a omylu“. IVF je dnes účinné jen v přibližně 25 % případů, přestože probíhá ve špičkově vybavených laboratořích. Přitom jeden cyklus stojí desítky až stovky tisíc korun, v závislosti na zvolené léčby (část hradí pojišťovny). Taha je navíc z Francie, kde si reprodukční kliniky za jeden pokus počítají od jednoho do dvou milionů korun.

A tady se dostáváme k základnímu cíli startupu Mojo. S využitím svých technologií by firma chtěla dosáhnout úspěšnosti 75 % k roku 2030. Oproti dnešku by tak šance na úspěšné umělé oplodnění vzrostla třikrát.

První bude precizní spermiogram

Prvním produktem, který chce Mojo prodávat klinikám reprodukční medicíny, je automatizované zařízení pro vytváření spermiogramů. Ty se nyní dělají z větší části manuálně, což stojí čas a může být v některých případech nepřesné. Přístroj by měl pomocí pokročilých zobrazovacích metod a umělé inteligence určit všechny důležité aspekty spermií, ať už je to počet, morfologie nebo rychlost. Zařízení následně pomůže embryologovi vybrat správnou spermii. Ty dobré budou mít kolem sebe zelené označení, zatímco nevhodné budou označeny červeně.

Vzdálenějším cílem týmu je potom pochopit, jakou roli mají individuální spermie a vajíčka v zajištění toho, aby vzniklo zdravé embryo, ze kterého se narodí zdravé dítě. Zástupci firmy Mojo jsou přesvědčení, že tato otázka je zásadní. Metody asistované reprodukce totiž bude využívat stále větší množství lidí, a to z jednoduchého důvodu: zplození potomků nechávají na později, kdy už šance na přirozené početí nejsou tak vysoké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *