Taková já nikdy nebudu! Typické představy nastávajících rodičů versus realita

Všichni máme o výchově zažité představy, které vycházejí z našich vlastních zkušeností a z toho, co jsme vypozorovali u jiných rodičů. 

“Takhle na své dítě nikdy mluvit nebudu. Až budu mít dítě, chci být jako ona – je tak trpělivá. Budu dělat věci úplně jinak než moji rodiče.” Představujeme si dítě, které se usmívá, spí celou noc, snadno přijímá mléko a je spokojené.

A pak přijde první dítě.

Schválně v kolika bodech se sami nachytáte!

Nebudu kupovat zpracované jídlo

Očekávání: “Budu své dítě krmit jen těmi nejčerstvějšími a nejvýživnějšími potravinami, které mu s láskou připravím (a možná i nakrájím do rozkošných zvířecích tvarů).”

Realita: Udělali jste všechno pro to, aby vaše dítě znalo brambůrky nebo čokoládové mléko. Problém je v tom, že stále odmítá jíst zdravé jídlo, na jehož přípravu jste vynaložili tolik úsilí. Než se nadějete, je z vás kuchař krátkého střihu a všechny ty balené svačinky vám připadají jako skvělé doplňky k jídlu vašeho dítěte.

Budu všechno vědět

Očekávání: “Prozkoumám všechny věci a budu přesně vědět, co mám dělat.”

Realita: Na některé věci v rodičovství prostě neexistují správné odpovědi ani návod jak se připravit a některé věci vyžadují více intuice než vzdělání. To nejlepší, co můžete někdy udělat, je prostě konat a doufat v to nejlepší.

Mám nervy ze železa!

Očekávání: “S mojí neomezenou trpělivostí a pozitivním přístupem budu mít nejlépe vychované dítě v okolí.”

Realita: Možná jste se už nejednou slyšeli říct: “Protože jsem to řekl.” A někdy si musíte dát pauzu, abyste se mohli zhluboka nadechnout a uvědomit si, že jsou to jen děti. Potřebují, abyste je učili, co je správné a co ne, i když to není vždycky snadné.

Foto: Shutterstock

Noční párty jsem zvládl, budit se v noci bude hračka 

Očekávání: “Už jsem párkrát propařil několik nocí po sobě – občasné budíčky od novorozence uprostřed noci budou procházkou růžovým sadem.”

Realita: Jakmile si přinesete své první dítě z porodnice, uvědomíte si, jak moc jste se mýlili. Vaše dítě vás s největší pravděpodobností budí každé 2 – 3 hodiny, takže doufejme, že si občas trochu zdřímnete. A není to tak, že byste jen pár nocí špatně spali. Je to každou noc. Nezapomeňte však, že nakonec to bude snazší.

Rozumný čas u obrazovky 

Očekávání: “Moje dítě nebude do dvou let věku trávit čas u obrazovky a bude si v klidu hrát a číst knížky.”

Realita: I když si chcete tyto kouzelné roky co nejlépe užít a trávit s malým co nejvíce času, nakonec se nádobí nahromadí, prádlo je třeba složit a vy jste po obědě stále v pyžamu a přemýšlíte, kdy budete mít chvilku pro sebe. A tak se rozhodnete, že trocha televize neuškodí. A hádejte co? Je to v pořádku.

Druhé dítě bude pro vaše první kamarádem

Očekávání: “S malým bratříčkem nebo sladkou sestřičkou bude mít vaše dítě kamaráda na hraní!”

Realita: Když se vám narodí druhé dítě, vaše první dítě vlastně neví, co s ním. Většinou spí a pláče a vám dělá potíže věnovat se mu. Ale jak jejich bratříček nebo sestřička rostou, začnou si spolu trochu hrát a navzájem se rozesmívat. A to je ta nejroztomilejší věc. Užívejte si to, dokud to trvá – protože zanedlouho se budou prát o každou maličkost.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář