Vědci odhalili co stojí za poklesem mužské plodnosti. Zhoršují ji plasty, dioxiny i paracetamol

Na základě vědeckého zkoumání, které již probíhá několik desítek let, bylo prokázáno, že mužská plodnost celosvětově klesá. Nejhůře na tom jsou ekonomicky nejvyspělejší země. V období mezi lety 1973 – 2011 klesl počet spermií v jednom mililitru ejakulátu z 99 na 47 milionů. Jaké faktory mají na mužskou plodnost vliv a co všechno mohou sami muži udělat, aby ji zlepšili se dozvíte níže.

Rizikové faktory

Jedním z takových faktorů je jistě špatné stravování. Chcete-li správně pečovat o své reprodukční zdraví, neměla by vaše strava obsahovat nadměrné množství cukru a nezdravých tuků. Takováto skladba jídelníčku navíc vede k obezitě, která má negativní dopad na hormonální rovnováhu – což rovněž přispívá ke snížení plodnosti. Problémem není však jen obezita, ale i podváha. Vedle špatného stravování škodí také kouření, nadměrné pití alkoholu a užívání dalších návykových látek. Co se týká prostředí, dejte si pozor na vyhřívaná sedadla, notebook na klíně nebo časté saunování. Nedoporučují se ani dlouhé jízdy na kole a těsné prádlo.

Znečištěné prostředí

Na co už takový velký vliv nemáme je životní prostředí. Každý den naše zdraví ohrožuje spousta chemikálií, které jsou obsaženy nejen v předmětech každodenní potřeby, ale i ve vodě, v půdě, vzduchu a v potravinách. Nejvíc škodlivé jsou především chemikálie obsažené v plastech – tzv. plastifikátory (jinak také ftaláty), které fungují jako změkčovače. S těmi se setkáte například v PET lahvích nebo v dózách na jídlo. Vedle plastů jsou velkými strašáky také herbicidy a pesticidy (chemikálie používané v zemědělství pro hubení plevelu a hmyzu). Aby toho nebylo málo, jsou v podezření i mobilní telefony, notebooky a modemy – a to z důvodu, že vyzařují rádiové vlny.

Foto: Shutterstock

Když škodí i léky proti bolesti

Už v nadpisu byl zmíněn i paracetamol, který je běžně obsažen ve volně prodejných lécích proti bolesti. Zde vzniká problém již před narozením. Studie ve Skandinávii potvrdila, že užívání léků proti bolesti v těhotenství, má neblahý vliv na vývoj pohlavních orgánů. Synové takových žen tak častěji trpěli kryptorchismem, což znamená, že nedošlo k sestoupení varlat do šourku. Tato vada se dá sice operovat, nicméně takoví muži mají ve vyšším věku méně kvalitní sperma a jsou ohroženi rakovinou varlat.

Jak o sebe správně pečovat

Plánujete-li potomka, nebo si prostě chcete udržet zdraví, v první řadě upravte svou životosprávu. Přestaňte kouřit, nebo alespoň omezte kouření na minimum a to samé platí i pro konzumaci alkoholu. Správná strava by měla být bohatá na minerály jako je zinek, selen a kalcium. V případě vitaminů by měly být zastoupeny zejména vitaminy A, C a E. Nezapomínejte ani na pravidelný příjem kyseliny listové. Ideální je tyto důležité živiny přijímat v jejich přirozené podobě než-li ve formě doplňků stravy. Vzhledem k tomu, že k rizikovým faktorům patří i stres, myslete i na svoji psychickou pohodu – tj. dopřejte si dostatek spánku, vyhněte se přepracování a hýbejte se.

Foto: Shutterstock, zdroj: Theconversation, Sciencedirect, Nichd.nih