Velcí žrouti energie v domácnosti. Zatočte s nimi jednou provždy

Cena energií patří v současné době v médiích k nejvíce používaným slovním spojením. Její výška nebývale rychle šplhá vysoko, mnohdy až nad poměry některých domácností. V takovém případě se hlásí ke slovu šetření. Ale kde začít? Možná by to chtělo zbavit se největších žroutů energií v bytě.

Až dvacet procent

Asi nikoho nepřekvapí, že největšími spotřebiteli elektrické energie jsou domácí spotřebiče. Ti se na celkové spotřebě podílejí až dvaceti procenty. Je tedy zřejmé, že možnost ušetřit se nabízí právě zde. Možná doma ještě máte chladničku, která pamatuje ještě druhé volební období exprezidenta Václava Klause. Sice stále chladí, ale ta spotřeba! V takovém případě je načase ji vyměnit za novější model v úsporné energetické třídě A++. Takto lze ušetřit i několik stovek korun ročně za elektrickou energii.

Co všechno ovlivňuje spotřebu chladničky

O stáří chladničky, jež má negativní vliv na spotřebu elektrické energie, jsme se již zmiňovali. Podstatné je ale i to, na kolik stupňů v ní chladíte a kde máte chladničku umístěnou. Za každý stupeň nad 20 °C teploty v jejím okolí vzrůstá spotřeba až o 6 procent. Vnitřní prostředí chladničky by mělo být chlazeno na plus 5 °C. Umístěna by měla být co nejdále od zdroje tepla, tedy od radiátoru nebo sporáku, případně okna, kudy by procházely sluneční paprsky.

Foto: Shutterstock

Elektrická trouba a žárovky

Ke žroutům elektrické energie v domácnostech patří také elektrická trouba. Někdo proto raději dává přednost pečení v pečicí pánvi typu Pečenka nebo Remoska. Ty mají menší příkon a dají se v nich upéct slané pokrmy i sladké moučníky nebo buchty.

Už jste vyměnili žárovky za ty úsporné? Jestliže ne, je nejvyšší čas na změnu, a to minimálně v exponovaných místech, kde často svítíte. Rozhodně se oplatí svítit raději LED žárovkami, jež patří k nejúspornějším. Na konečném stavu spotřeby elektrické energie se to hned pozná.

Foto: Shutterstock, zdroj: techmeetstech, canstarblue