Vyrobte si domácí prací prášek. Je lepší než z obchodu a také levnější

Také přemýšlíte, v čem byste měli prát, abyste ušetřili nějaké peníze? Někdo vsadil na studenou vodu, jiní k tomu přidali ještě doma vyrobený prací prášek. Nákup prostředků na praní patří k pravidelným rodinným výdajům, protože ve většině domácností se pere stále, téměř každý den. Úspora financí a ekologické chování tak vede lidi k tomu, že si i prací prášek nebo gel připravují doma z dostupných ingrediencí.

Účinnost domácích pracích prášků

Někdo se může myslet, že doma vyrobené prací prášky přece nejsou tak účinné jako ty kupované. Jenže domácí prací prostředky obsahují stejné základní účinné látky neboli detergenty, které rozpouštějí špínu, tím je soda a mýdlo, případně bělidlo. Průmyslově vyráběné prací prášky navíc mají v sobě ještě plnidlo, jehož úloha tkví ve zvýšení objemu a nemá jakýkoliv vliv na kvalitu praní. Vedle toho v nich ještě najdete optické rozjasňovače a umělou parfemaci.

Jak si doma vyrobit prací prášek na barevné prádlo

Stejně jako koupíte sypký nebo gelový prací prostředek, si takový můžete vyrobit doma. Budete k tomu potřebovat jedlou sodu v množství 1 kilogram, ke které přidáte 100 gramů pracího mýdla (například Jelen nebo marseillské). Mýdlo postrouháte, smícháte se sodou a máte prací prášek hotový a připravený k použití. Dávkování přizpůsobte svým zvyklostem. Jeden kilogram jedlé sody vás vyjde přibližně na 50 korun. K dostání je v bezobalových obchodech.

Foto: Shutterstock

Domácí prášek na bílé prádlo

Na bílé prádlo si lze také doma připravit prací prášek. Smícháte 1 kilogram sody, 40 gramů mýdla, 190 gramů bělidla neboli perkarbonátu sodného a 9 gramů aktivátoru bělidla neboli TAED. Aktivátor zaručí účinnost bělidla i při nízkých teplotách vody při praní. Uvedené ingredience je také možné zakoupit v prodejnách s bezobalovým zbožím, v ekologických drogeriích, ale i na internetu v e-shopech zaměřených na netoxickou domácnost.

Foto: Shutterstock, zdroj: greenecofriend, rockyhedgefarm