Vysoký krevní tlak řešte pomocí léků až úplně naposled. Pomoci si můžete přírodními metodami

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se dá snižovat i bez léků. Základem je shodit nadbytečné kilogramy a zkusit naše metody, které vám ho pomohou snížit.

Dýchejte zhluboka

Krevní tlak se zvyšuje při stresu. Nedýchejte zrychleně a povrchně. Ke zklidnění pomůže prohloubení a zpomalení dechu. Napětí bude z těla pomalu odcházet. Zkuste dechové a meditativní techniky z jógy, tai-chi nebo čínského cvičení qigong.

Relaxujte u hudby

Relaxační hudba pomůže od stresu i vysokého tlaku. Při poslechu hudby se soustřeďte na zpomalené dýchání. Vhodně zvolená hudba opravdu pomáhá.

Méně pracujte

Přesčasy nás vysilují, znesnadňují snahu pravidelně cvičit a dodržovat zásady zdravého stravování. Během dne se projděte nebo protáhněte každou půlhodinu. Přestávky, kdy se budete věnovat jiné činnosti než práci, sníží stres i krevní tlak.

Pravidelně se hýbejte

Pravidelná procházka ve svižnějším tempu sníží krevní tlak. Postupně navyšujte rychlost a délku procházek na čerstvém vzduchu. Dodržujte pohybovou aktivitu alespoň 5x týdně. Může to být svižná chůze, jízda na kole, běh i plavání. Pokud vás nebaví aerobik, pomůže i jóga nebo pilates. Anaerobní aktivity a silové sporty doplňte aerobním cvičením. To může být třeba rychlá chůze doplněná posilováním s vlastní vahou těla kombinovaná s jógou.

Dejte si brambory

Konzumace ovoce a zeleniny bohaté na draslík, jako jsou brambory, je důležitou součástí snižování krevního tlaku. Doporučuje se dávka 2 000 až 4 000 mg draslíku denně. Kromě brambor si dejte banány, batáty, rajčata, pomerančovou šťávu, fazole, hrášek, žlutý i červený meloun a sušené ovoce.

Méně solte

Sodík je důležitá minerální látka, ale nadměrné množství působí zdravotní problémy. Doporučuje se snížit příjem sodíku na 1 500 mg denně, asi polovinu malé lžičky.  Sledujte množství sodíku ve zpracovaných potravinách, méně solte a ochucujte pokrmy raději kořením, bylinkami a citronem.

Omezte alkohol

Alkohol v malé míře může sice zdraví prospívat, ve větší ale škodí. Pokud alkohol úplně vypustit nechcete, vyhněte se alkoholu tvrdému a vyměňte ho za sklenku kvalitního červeného vína nebo malého piva.

Omezte kofein

Kofein může zvýšit krevní tlak zúžením krevních cév a zvětšit účinky stresu. Pokud pijete hodně kávy, zkuste přejít na kávu bez kofeinu či na Caro, nebo si dejte čaj.

Foto: Shutterstock