Střeva se pomalu zanášejí látkami, které poškozují organismus. Naučte se je vyčistit šetrně a bezbolestně

Zlepšete si svou imunitu, trávení, zdraví i náladu. Naše zdraví začíná ve střevech. Střeva ovlivňují v těle vše a umí upravit i naši správnou váhu. Očista střev může být snadná, bezbolestná a přirozená. Dopřejte si zdraví bez léků.

Tlusté střevo

Tlusté střevo, latinsky intestinum crassum, je poslední část trávicí trubice. Z tenkého střeva přijímá kašovitý obsah zvaný chymus. Vstřebává se v něm voda a elektrolyty a ve stolici odchází z těla. Délka tlustého střeva je až 1,5 m a šířka až 7,5 cm. Nejširší část je slepé střevo neboli caecum v pravé jámě kyčelní. Tračník neboli colon se dělí na vzestupný, příčný, sestupný a esovitou kličku. Následuje konečník neboli rektum v malé pánvi a končí řitním otvorem zvaným anus.

Stěna tlustého střeva

Stěnu tlustého střeva tvoří 4 vrstvy, sliznice, podslizniční vazivo, svalovina a seróza. Svrchní vrstva sliznice je skládaná a protkaná krevními a lymfatickými cévami a nervovými ukončeními. Tlusté střevo má hrubší povrch. Vstřebávají se v něm zbylé vitamíny a voda. Na procesu tvorby stolice se podílejí symbiotické střevní baktérie neboli střevní mikroflóra, která musí být zdravá.

Vláknina pro očistu od toxických látek a těžkých kovů

Důležitá je rozpustná a nerozpustná vláknina. Rozpustná vláknina je zdroj energie, reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a zvyšuje objem. Zastupuje prebiotikum. Nerozpustná vláknina zvětšuje objemu stolice a odvádí lépe odpadní látky. Vhodná je třeba konopná vláknina nebo jablečná vláknina. Na podporu enzymů zkuste zelený ječmen a na odstranění těžkých kovů chlorellu. Na očistu tlustého střeva proti virům a bakteriím je výborná i yucca.

Očista proti parazitům

Tlusté střevo může být ohroženo i přítomností parazitů. Některé přírodní látky obsažené v léčivých rostlinách a koření jsou volně prodejné.  Například Phyteneo Vermophyt. Používá se ořešák královský, kurkuma dlouhá, tymián obecný, tykev obecná, saturejka zahradní, černucha setá, hřebíčkovec vonný a oman pravý. Doporučujeme ale certifikované přípravky a přesně namíchané směsi.

Proti nadýmání a křečím

Fenykl obecný zmírní projevy nadýmání a podporuje trávení. Vhodná je i máta peprná, která navíc zmírní křeče a zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Kmín kořenný je proti nadýmání, mírní křeče, podporuje vylučování žaludečních šťáv a trávení. Anýz vonný je proti nadýmání a uvolňuje křeče. Ke snížení tvorby plynů, zmírnění plynatosti i zlepšení vylučování žaludečních šťáv pomůže mateřídouška.

Foto: Shutterstock