Vyzrajte na nové boty a správně je roztáhněte, než přijdou puchýře

Asi každý z nás už někdy zažil situaci, kdy si vyhlédl parádní boty. V obchodě mu bez problému seděly, ale jakmile si je obul do práce, na party nebo na procházku, tak zjistil, že ho tlačí nebo mu nesedí. Výběru bot je proto třeba věnovat pozornost, abyste se ujistili, že ty, které kupujete, vám opravdu sednou.

Jak správně vybírat obuv

Většina lidí nosí příliš těsné a nepadnoucí boty, což může vést k nevratnému poškození nohou a kloubů. Boty vám nesedí, pokud vás někde dřou a tlačí či máte na sobě prsty příliš namačkané nebo se překrývají. S nákupem obuvi proto nikdy nespěchejte. Boty kupte, až v případě stoprocentní jistoty, že vám naprosto sedí. Pokud možno, nechte si s nákupem bot poradit v obchodě přímo od prodejce. Do speciální prodejny obuvi zajděte v případě, že máte problémy s nohama, vbočené palce nebo zborcenou klenbu. Vyhněte se také špičatým a zakřiveným botám. Prostorná špička boty je naprostý základ. Najděte si značky obuvi, které vám naprosto sedí a držte se jich. Nekupujte boty ve večerních hodinách, protože vaše nohy již mohou být po celém dni nateklé a o něco větší, než obvykle.

Foto: Shutterstock

Jak roztáhnout příliš těsné boty

Pokud jsou vám boty příliš těsné, existuje několik způsobů, jak je roztáhnout. Obujte si boty a zkuste je nosit pravidelně doma, aby se roztáhly. Nejlépe s nimi choďte po kobercích, abyste je nezašpinili a neodřeli. Takto zkoušené boty byste mohli v případě potřeby vrátit a budou jako nové. Další možností je si nasadit tlusté ponožky, vlézt si do bot a půl minuty boty fénovat po celém jejich obvodu. Následně boty nakrémujte, abyste koženým botám zabránili v jejich vysušení. Zajímavým tipem, jak rozšířit syntetickou obuv, je vložit do bot sáčky s vodou a následně takto boty uložit přes noc do mrazáku. Vzniklý led boty o něco rozšíří. Použít můžete i speciální nástavce určené na rozšiřování bot nebo spreje na roztažení kůže. Poradí vám jistě i v opravnách obuvi, kde by vám boty měli také umět o něco roztáhnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, landsend