Zaručené rady, jak snížit náklady za jídlo

Nakupování potravin může být drahé, zejména pokud máte hodně hladových krků na starost. 

Zde je 9 tipů, kterými se můžete řídit, abyste při příštím nákupu potravin ušetřili své těžce vydělané peníze.

Plánujte dopředu

Udělejte si přehled o tom, co máte po ruce, abyste se předzásobili. Vytvořte si podrobný nákupní seznam na základě svých potřeb a týdenního plánu jídelníčku a zohledněte, jak plánujete využít zbytky.

Před nákupem si dejte lehkou svačinu a držte se svého nákupního seznamu, abyste se vyhnuli impulzivním nákupům, jako je propadnutí výkladům na konci uliček.

Dělejte zdravější rozhodnutí

I když se to při cenách ovoce a zeleniny může zdát nemožné, konzumace zdravějších potravin může skutečně ušetřit peníze. 

Výzkumníci zjistili, že když rodiny držely redukční diety, nejenže zhubly, ale také snížily svůj rozpočet na potraviny.

Kupujte produkty v sezóně

Potraviny v sezóně se obvykle prodávají za výhodné ceny. V letních měsících může například meloun stát pár korun za kilogram, ale v jiných ročních obdobích může stát desetkrát tolik

Nakupujte také na místních farmářských trzích, kde najdete výhodné nabídky místních produktů, ceny totiž nezahrnují náklady na dopravu.

Nakupujte ve slevách

Tenhle trik je jasný pro každého z nás, ale i tak by měl být zmíněn.

Podívejte se na katalog vašeho oblíbeného obchodu ať víte, zda máte nakoupit tam, nebo se pro jednou poohlédnout někde jinde, kde potřebné potraviny mohou být značně levnější.

Uvařte si na cesty

Připravit si oběd a vzít si ho s sebou znamená ušetřit peníze a skvěle využít zbytky jídla v práci, ve škole nebo kdekoli jinde. 

Zabalte si jednoduchý sendvič, salát, polévku, wrap nebo vydatnou svačinu se sýrem. Pokud nemáte přístup k chladničce, používejte mrazicí obaly a nádoby, abyste potraviny udrželi při správné teplotě.

Foto: Shutterstock

Nebojte se mražených nebo konzervovaných potravin

Až budete příště shánět ingredience na váš oblíbený recept, zkuste použít mražené, konzervované nebo sušené potraviny. 

Jsou levnější než čerstvé, ale stejně výživné. Produkty se obvykle zmrazují, konzervují nebo suší na vrcholu zralosti, kdy je v nich dostatek živin.

Využijte všechno

Než do nákupního košíku hodíte potraviny, které se rychle kazí, promyslete si, jak přesně je využijete. 

Použití zbytků zeleniny, drůbeže nebo masa do polévek, dušených pokrmů, salátů a nákypů minimalizuje vaše náklady a probudí vaši kreativitu v kuchyni. 

Nakupujte a vařte ve velkém

Vaření ve velkém může ušetřit peníze i čas. Připravte si potraviny ve velkém množství a zmrazte je v porcích velikosti pro celou rodinu, což ušetří čas váš cenný čas kuchyni. 

Například výroba velké dávky rajčatové omáčky bude levnější a pravděpodobně i chutnější než její nákup.

Vytvořte si zahrádku

Pokud chcete ušetřit více než jen náklady, vypěstujte si vlastní plodiny. Není nic lepšího než čerstvé letní rajče ze zahrádky. 

Pokud nemáte místo na zahradu, rajčata dobře rostou i v menších nádobkách. Začněte v malém a zjistěte, jak snadné je pěstovat čerstvé bylinky nebo několik jednoduchých druhů zeleniny. A pokud investujete trochu času do zmrazení nebo zavařování úrody, můžete si letní bohatství užívat po celý rok.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, Blesk, iDNES