Zbytky zeleniny nevyhazujte, ale zasaďte. Budete mít nečekanou úrodu

Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit větší množství čerstvé zeleniny, ale její cena v obchodech vás šokuje, můžete si ji vypěstovat i doma sami. Pěstování zeleniny pro vás nemusí být problém ani v případě, že nemáte zahradu. Bohatou úrodu můžete totiž mít i díky zbytkům.

Proč pěstovat vlastní zeleninu

Zelenina je prospěšná pro náš organismus a její dostatečné množství je přímo klíčové pro zdravé fungování našeho těla i mysli. Bohužel se cena zeleniny v obchodech neustále zvyšuje, zatímco její kvalita se snižuje. Vypěstujte si proto zeleninu vlastní. Nemusíte kvůli tomu vlastnit zahradu ani velký balkón. Nemusíte dokonce ani běžet pro semínka do hobby marketu. K pěstování vlastní zeleniny využijte odpad, který byste jinak vyhodili do popelnice nebo kompostu.

Jaké zbytky uchovávat

Možná je vám samotným líto, jak velké množství zeleniny ve skutečnosti vyhodíte do odpadu. Především stonky nebo košťály, které vám na první pohled přijdou nejedlé. Příště je již nevyhazujte. Uchovejte je a vypěstujte si z těchto organických zbytků zeleninu novou. Nebude k tomu potřebovat žádné zvláštní náčiní ani pěstitelský kurz. Postačí vám k tomu zavařovací sklenice a voda. A také samozřejmě zbytky od zeleniny. Uchovávejte především jarní cibulku, řapíkatý celer, pórek, mrkev, brambory, římský salát, hlávkové zelí nebo čerstvé bylinky.

Foto: Shutterstock

Jak na pěstování vlastní zeleniny

Pěstování zeleniny z organických zbytků je jednoduché. Připravte si odkrojky od zeleniny, a to jejich spodní část s kořínky. Týká se to zeleniny jako je cibule nebo pórek. Kořínky uřízněte na délku jednoho centimetru a samotný odkrojek na délku tří centimetrů. Pokud chcete pěstovat naťovou zeleninu, jako je mrkev, řepa nebo petržel, ponechte si její vršek, který by měl měřit alespoň čtyři centimetry. U brambor si ponechte tu část, ve které jsou viditelné klíčky. Odkrojky vložte do čisté zavařovací sklenice a zalijte je vodou. Zelenina by neměla být potopena celá, jen její kořínky. Zeleninu ve sklenici poté umístěte na slunné místo a každé tři dny jí vyměňujte vodu. Brzy začnete pozorovat první výhonky a kořínky. Jakmile budou kořínky měřit aspoň tři centimetry, přesaďte je do květináče, který udržujte v dostatečné vláze, ale nepřelévejte ho. Za několik týdnů můžete začít sklízet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Houzz, Zenb, Almanac