Chléb vydrží čerstvý i týden. Nevyhazujte ho zbytečně brzy

Dát si na snídani chutné čerstvé pečivo je pro řadu lidí základem jejich spokojeného vykročení do nového pracovního dne. Někdo to řeší každodenním nakupováním chleba či rohlíků a vyhazováním těch, které již nesplňují jejich požadavky na čerstvost. Jiní oželí křupavý chléb, aby ušetřili, a jedí ho i když je sušší a tvrdší. Jakým způsobem je možné prodloužit trvanlivost pečiva?

Plastový sáček není vhodný

Ze všech stran se nyní na lidi valí nutnost šetřit. Není divu, když všechno nebývale rychle zdražuje. A šetřit možná začali už také ti, co dříve den staré pečivo s klidem vyhodili do koše. Je to zbytečné plýtvání, kterému lze zabránit vhodným nakládáním s nakoupenými rohlíky a chlebem.

V minulosti se lidé k pečivu chovali s větší úctou. Snad tomu tak bylo i proto, že si ho pekli sami doma. A navíc neměli čas ho péct každý den. Tudíž chléb se jedl třeba i týden, tedy do dalšího pečení. Takto dlouho by vám mohl vydržet i chléb v současnosti. Jen byste ho neměli nechávat v plastovém sáčku na kuchyňské lince, ve kterém si ho přinesete z obchodu. V něm se chléb obvykle zapaří a brzy zplesniví.

Foto: Shutterstock

Do lednice chléb nepatří

Ani papírový sáček čerstvost chleba nezachrání, i když je to lepší volba než sáček z plastu. V něm ale chléb ztrácí poměrně rychle vlhkost, schne a tvrdne. A do ledničky ho také nedávejte. Chlebu se bude lépe dařit při běžné pokojové teplotě do 25 °C. Naučte se trik našich předků, kteří si museli vystačit s tím, co doma měli po ruce. Tím je obyčejná látková utěrka, nejlépe bavlněná.

Do ní chléb zabalte a dejte do chlebníku, jenž by vám doma neměl chybět. Vyrábí se ze dřeva, nerezu i z plechu v různém designu a může se stát zajímavým prvkem ve vaší kuchyni. Pozor ale na teplý, čerstvě upečený chleba. Ten nejprve nechte vychladnout před tím, než ho do utěrky zabalíte.

Foto: Shutterstock, zdroj: allrecipes, FoodandWine