Potíže se spánkem má každý druhý. Důvod je nasnadě

Nespavost je bohužel čím dál častějším jevem. Nejedná se jen o to, že nejste schopni usnout, ale i o stav, kdy se například budíte příliš brzy nebo často uprostřed noci. To vše se přenáší do dalšího dne, kdy se cítíte bez energie a nemůžete se soustředit na své povinnosti. Pokud však znáte příčinu, můžete efektivně řešit i následky.

Špatný spánek dny, týdny i měsíce

Nespavost může být krátkodobá, kdy je na vině například stres. Zpravidla trvá v rámci dnů až týdnů. Pak zde máme i nespavost dlouhodobou, která se může trvat i celé měsíce. Chronická nespavost může být způsobena i zdravotními problémy nebo medikací.

Co všechno zhoršuje kvalitu spánku

Trable se spaním může vedle stresu a zdravotních problémů způsobit i nepravidelný pracovní rozvrh (zejména noční směny) i cestování. Třeba dlouhý let přes několik časových pásem vás může docela rozhodit. Dobře se vám nebude spát ani tehdy, pokud si před ulehnutím dopřejete těžké a syté jídlo. Nešvarem moderní doby je i modré světlo z chytrých telefonů, notebooků a televizí. Dlouhodobé vystavování se světlu během noci může vést k srdečním chorobám, obezitě a dokonce i rakovině.

Není žádným tajemstvím, že nespavostí často trpí i lidé s psychickými potížemi, jako je například úzkost nebo posttraumatický stresový syndrom. Brzké probuzení a nemožnost znovu usnout může být známkou deprese.

Foto: Shutterstock

Spánková hygiena vede ke zlepšení

Při nespavosti vám mohou pomoci správné návyky. Ideální je uléhat a vstávat ve stejnou dobu, a to i když máte zrovna volno. Je dobré se pravidelně věnovat nějaké pohybové aktivitě. Není nutné si hned kupovat permanentku do fitka. Stačí si třeba vyjít na nějakou delší procházku.

Pokud má někdo předepsány léky, měl by si prostudovat příbalový leták, zda jedním z vedlejších účinků není nespavost. Léky sami rozhodně nevysazujte a vše proberte se svým lékařem. Vyvarujte se spaní přes den. Pokud to nejde, alespoň jej omezte na minimum. Vynechte nebo alespoň snižte příjem kofeinu. Před spaním rozhodně nepijte žádný alkohol. Rizikové může být i kouření.

Ložnice není pracovnou ani jídelnou

Pamatujte si, že postel by neměla sloužit k práci, sledování televize nebo jedení. Zpříjemněte si chvíle před spaním teplou koupelí, četbou nebo poslechem relaxační hudby a učiňte z těchto činností svůj pravidelný rituál, na který se budete těšit.

Foto: Shutterstock, zdroj: mayoclinic, health.harvard