Jedovaté rostliny na zahradě. Málo se to o nich ví, dejte si na ně pozor

Příroda je často mocnější, než si člověk 21. století hodlá připustit. Ještě stále můžeme ve volné přírodě, někdy dokonce i na naší zahradě, narazit na jedovaté rostliny. Některé z nich určitě znáte – zimolez, vraní oko, jeřabiny, ptačí zob, ale o některých možná až takové povědomí nemáte.

Rozhodně není od věci se ohledně jedovatých rostlin dovzdělat, a to zvláště, pokud máte děti. Ty nejjedovatější totiž mohou být až životu nebezpečné. Pojďme na první pětku.

Oměj šalamounek

Nejjedovatější rostlina na území České republiky, roste v horských oblastech na vlhkých místech v lese a u potoka. Měří 50 – 150 cm, je vytrvalá a má fialové květy. Obsahuje jed akonitin, jeden z nejprudších jedů vůbec. Po požití některé části rostliny nastane za několik minut mravenčení celého těla, celková necitlivost, pocení, zvracení, pokles teploty, následuje úplná svalová slabost a čím dál slabší dýchání. Smrt nastává zástavou dechu a poškozením srdce.

Durman obecný

Jednoletá, 50 – 100 cm vysoká bylina z čeledi lilkovitých, vyskytuje se všude po republice. Jedovaté jsou všechny části rostliny. Otrava je velmi riziková. Zpočátku přichází pocit opojení, vzrušení, někdy až agresivita. Užije-li někdo durman ve větší dávce, následuje vyčerpání, selhání srdce, přehřátí organismu a smrt pod vlivem deliria.

Rulík zlomocný

Až 180 cm vysoká, vytrvalá bylina, která je zodpovědná za polovinu všech otrav rostlinného původu na území ČR. Lidé se nejčastěji otráví požitím plodů (u dětí je smrtelná dávka 3 bobule, u dospělého 10) nebo konzumací masa či mléka kozy, která rulík sežrala.

Bolehlav plamatý

Rostlina příbuzná mrkvi, petrželi nebo kmínu. Ve starověkém Řecku a Římě používán její jed (koniin) při popravách, údajně byl bolehlavem otráven i Sokrates. Lidé se nejčastěji otráví tak, že zamění kořen bolehlavu za kořen některé kořenové zeleniny. Jed působí tak, že se člověk při vědomí udusí. Nejprve totiž působí povzbudivě, ale za chvíli blokuje pokyny míchy.

Zdroj: YouTube

Blín černý

Prudce jedovatá bylina, která příšerně páchne. Otravy jsou velmi vzácné, dochází k nim při záměně kořene za kořen kořenové zeleniny nebo záměně semen za semena máku. Nicméně stejně jako ostatní výše zmíněné rostliny, i blín je velmi nebezpečný.

Jak se chovat při otravě?

Pokud máte podezření na otravu rostlinou, okamžitě volejte sanitku, snažte se zajistit životní funkce a průchodnost dýchacích cest. V případě, že otrávený neztratil vědomí, vyvolejte zvracení. A nezapomeňte s sebou k lékaři vzít i vzorek byliny, aby mohla být identifikována.

Foto: Shutterstock, zdroj: Housebeautiful, GoodHouseKeeping