Kolik musíte vypít sklenic v těchto vedrech? Je potřeba si to vypočítat

Dodržovat pitný režim je důležité obzvlášť v letním horkém počasí, kdy se člověk více potí a je vystaven vysokým teplotám. Tělu tak hrozí dehydratace mnohem rychleji než obvykle. Neexistuje jediné správné množství vody, kterou musí člověk vypít. To, kolik sklenic vody máte denně vypít, se dá odvodit podle vaší hmotnosti. Ukážeme vám, jak si ideální příjem tekutin můžete vypočítat i vy.

Kolik vody byste měli denně vypít

Odborníci se většinou shodují na tom, že by člověk měl vypít 2-3 litry tekutin za den. Jaké množství je ale vhodné pro vás? Ke stanovení správného množství tekutin vám poslouží jednoduchý vzorec, který říká, že na deset kilo vaší váhy byste měli vypít tři deci vody. Pokud tedy vážíte sedmdesát kilo, měli byste za den vypít 2,1 litru vody. Muži by přitom měli vypít vody o něco více než ženy.

Podívejte se na barvu své moči

Důležitým indikátorem toho, jestli máte dostatek tekutin, je i barva vaší moči. Pokud je tmavá, hustá a zapáchá, pijete málo a měli byste příjem vody rychle zvýšit. Pokud je naopak moc světlá, téměř jako voda, pijete příliš a zbytečně tak přetěžujete svoje ledviny. Správná barva moči je světle žlutá a nevylučuje nepříjemný zápach.

Foto: Shutterstock

Pití mějte vždy po ruce

Pokud jste dlouhodobě dehydrovaní, dodat tělu dostatečnou vláhu nějakou dobu potrvá. V letních měsících proto pijte pokaždé, když máte žízeň a vodu mějte pořád po ruce. Ideální je pít čistou vodu nebo minerálky bez příchutě. Minimalizujte pití sladkých šťáv, limonád nebo alkoholu, který vašemu tělu příliš neprospívá. Nedostatek tekutin může způsobit bolesti hlavy i zadržování vody v těle a natékání končetin. Pokud vám proto dodržování pitného režimu dlouhodobě moc nejde, nastavte si do telefonu upozornění, které vás bude každou hodinu upozorňovat na to, že je čas se napít. Dobrou pomůckou může být i velká PET lahev, kterou naplníte a víte, že ji máte za den vypít.

foto: Shutterstock, zdroj: webmd, EverydayHealth