Které nápoje před spaním byste určitě neměli pít

Dobrý spánek je důležitý pro naši energii, výkonnost a náladu. Mnoho faktorů dokáže ovlivnit, jak dobře se vyspíme. Už víme, že nemáme hledět do obrazovek, stresovat se a cpát se jídlem. Ale jak je to s pitím? Kterým nápojům se před spaním vyhnout a které si naopak s klidem dopřát?

Alkohol

Možná máte pocit, že alkohol se spaním pomáhá, vždyť se po pár sklenkách cítíte příjemně unavení, nicméně opak je pravdou. Alkohol může narušit spánkové vzorce, zejména důležité mozkové vlny. Snižuje nám také schopnost upadnout do hlubokého spánku. Některý alkohol je navíc močopudný, takže se v noci můžete zbytečně budit s potřebou navštívit toaletu. Nadměrné pití také způsobuje nespavost. A v neposlední řadě alkohol zhoršuje problémy s dýcháním během spánku, takže hrozí chrápání nebo spánková apnoe.

Káva

Kofein může zatočit s vaším spánkovým cyklem a vnitřními hodinami. Studie prokázala, že konzumace kofeinu posledních šest hodin před odchodem do postele zkrátila dobu spánku o jednu hodinu. Navíc káva se také může chlubit diuretickými účinky, podporuje močení, což vás bude budit.

Energetické nápoje

To je ještě horší případ. Tyto nápoje obsahují dvakrát až třikrát víc kofeinu než káva. Budete mít problém usnout, spánek bude kratší, nekvalitnější a trhanější.

Foto: Shutterstock

Černý nebo zelený čaj

Mají podobný problém jako káva. Obsahují kofein a působí močopudně. Tyto čaje bychom měli pít nejpozději 4 – 6 hodin před spaním.

Slazené minerálky

Obsahují cukr, některé kofein, navíc bublinky ze sycení oxidem uhličitým vás spolehlivě udrží vzhůru. Sodovku bychom si měli dopřát nejpozději 3-4 hodiny před odchodem na lůžko.

Co před spaním můžu pít?

Těsně před spaním bychom se neměli nalévat už ničím, zbytečně pak budeme chodit na záchod, ale pokud máte žízeň nebo si chcete film či knihu vychutnat se sklenkou nebo hrnkem v ruce, rozhodně zvolte vodu nebo heřmánkový čaj.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sleepeducation, Everydayhealth