Med je dražší a dražší. Proč si nevyrobit vlastní z pampelišek?

Jak všichni víme, med není na nákupním seznamu úplně nejlevnější položkou. Proč tedy utrácet za med z obchodu či od včelaře, když si můžeme udělat domácí med z pampelišek, které rostou všude kolem? Sice se nejedná o med jako takový – med z pampelišek by se měl správně nazývat sirupem – nicméně nám může posloužit jako med od včel.

Zužitkujte květy, listy i kořínky

Stejně jako například hluchavka, jetel nebo kontryhel, patří i zářivě žluté pampelišky mezi jedlé rostliny. Konkrétně z pampelišky se dají efektivně zužitkovat všechny její části – od květu či poupěte přes listy až po stonek a kořínky. Z květů si můžete připravit například želé, ocet nebo víno. Jestliže dáte macerovat poupata do směsi soli a octa, budou z nich vynikající pampeliškové kapary. Čerstvé listy se dají použít do salátů a z usušených kořínků se dá vyrobit čaj.

Přínos pampelišek pro lidské zdraví

Málokdo asi ví, jaký má tato planě rostoucí rostlina příznivý vliv na naše zdraví. Látky v pampelišce obsažené podporují správnou funkci jater a žlučníku. Dále se podílejí na snižování hladiny cukru a „špatného“ cholesterolu v krvi. Pampeliška rovněž pomáhá vstřebávat otoky, ulevuje od bolesti prsou při menstruaci a dokonce ulehčuje při potížích při endometrióze. Co se týká estetického hlediska, šťávu z pampelišek můžeme využít pro zmenšení viditelnosti pih nebo jiných skvrn na kůži. Aby pampelišky tak dobře fungovaly, samozřejmě se v nich nachází spousta prospěšných látek jako jsou vitaminy A, B, C a D a minerály mezi něž patří železo, vápník, draslík nebo křemík.

Foto: Shutterstock

Recept na domácí pampeliškový med

Ingredience:

  • 400 ks květů pampelišek
  • 2 l vody
  • 3 ks citronu
  • 2 kg cukru krupice

Postup:

Z pampelišek budeme potřebovat jen hlavičky květů bez stonků, které si rozprostřeme na plech. Pokud se na nich nachází nějaký drobný hmyz, tak jej odstraníme. Takto očištěné květy vložíme do velkého hrnce (ideálně o objemu 4 l) a zalijeme je vodou. Poté omyjeme citrony, které nakrájíme na kolečka. Nakrájené citrony přidáme do hrnce s pampeliškami a 15 minut je povaříme. Po odstavení hrnce z plamene necháme směs louhovat po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby si připravíme čistý hrnec a mix pampelišek a citronů přecedíme přes cedník, popřípadě utěrku nebo plátýnko. Do přeceděné šťávy přidáme cukr a povaříme po dobu 1,5 hodiny, přičemž platí pravidlo, že čím déle se bude med vařit, tím více bude tmavší a hustší. Jakmile je med přesně podle našich představ, rozlijeme jej do skleniček, kterým otřeme hrdla do čista a posléze je pevně uzavřeme.

Foto: Shutterstock, zdroj:Carlocao, TheSpruce